Vysoká vlhkost a plísně přináší rizika pro naše zdraví

Vlhkoměr

Nadměrná vlhkost v bytě či domě není ničím neobvyklým. Rozhodně ale není vhodná a přináší s sebou řadu problémů. Neřešená vlhkost má samozřejmě vliv i na naše zdraví. Způsobuje nejen plísně, ale napomáhá snadnějšímu množení virů, bakterií či roztočů. Jak se vysoké vlhkosti zbavit a na co si dát pozor?

 

Co způsobuje nadměrnou vlhkost v domácnosti

I když se může samozřejmě objevit i v bytě, její vysoký výskyt je spíše v rodinných domech. Nadměrná vlhkost může mít řadu nejrůznějších příčin, většinou mezi ně můžeme zařadit špatný stav nemovitosti, nedostatečnou izolaci, špatné vytápění či větrání. Ke zvýšené vlhkosti dochází především v zimním období. Vlhkosti v domácnosti neprospívá ani pravidelné sušení prádla.

Důsledky nadměrné vlhkosti nejsou pro náš organismu zrovna ideální a mohou způsobovat zdravotní potíže. Vysoká úroveň vlhkosti má totiž za následek nežádoucí tvorbu plísní. Ty se nejčastěji vyskytují na místech, kde dochází ke kondenzaci vlhkosti. Nejčastěji k ní dochází např. u oken či v chladných rozích místnosti, na stropech či v koupelnách.

 

vlhkostFoto: Pixabay

 

Vliv vysoké vlhkosti na naše zdraví

Vlhkost sama o sobě není hlavní příčinou zdravotních problémů. Ty způsobují její následky, a to především plísně, které mohou značně znepříjemnit život alergikům a astmatikům. Spóry plísní ve vzduchu dráždí dýchací cesty i sliznice. U chronicky nemocných osob mohou způsobit například astmatický záchvat.

Jakoukoliv plíseň v domácnosti je proto vhodné co nejrychleji vyřešit. Při vysoké vlhkosti, která dosahuje zhruba úrovně 70 – 80 %, se také daří roztočům, kteří mohou mít rovněž dopad na naše zdraví. Při vysoké vlhkosti dochází k snadnějšímu šíření virů a bakterií ovzduším v domácnosti.

 

Plísně mohou potrápit především alergiky a astmatiky

Plísně mohou mít nejrůznější barvy. Její výskyt bezpečně poznáme podle zvětšujících se skvrn. Vdechování spór plísní nebo kontakt s nimi může způsobit například alergické reakce, jako jsou:

  • Podráždění či slzení očí
  • Ucpaný nos či rýma
  • Kašel a kýchání
  • Kožní vyrážky
  • Bolesti hlavy

Plísněmi jsou více ohroženy osoby, které trpí alergiemi, plicním onemocnění či některými onemocněními imunitního systému a podobně. Vlhký vzduch se hůře dýchá, což může být opět nevyhovující pro alergiky, astmatiky či osoby s jiným plicním onemocněním.

 

žaluzieFoto: Pixabay

 

Jak se zbavit vysoké vlhkosti a plísní?

Vysokou vlhkost v domácnosti je možné eliminovat a snížit ji tak na únosnou míru. Důležité je především správně větrat a vytápět, a to tak, aby nedocházelo ke kondenzaci vody. Vliv na vysokou hodnotu vlhkosti mohou mít například i špatně utěsněná okna. Pozor bychom si měli dávat rovněž při sušení prádla, kdy je výskyt vlhkosti velmi vysoký. Měřit úroveň vlhkosti v domácnosti lze za použití běžně dostupných vlhkoměrů.

Vlhkost lze snížit také použitím vhodných zařízení, jako může být odvlhčovač vzduchuodvlhčovač vzduchu . Ten dokáže, podle výkonu, poměrně rychle nevhodnou vlhkost ve vzduchu eliminovat. Složitější je to s plísněmi, ty je třeba, ve většině případů, odstranit chemickou cestou. Na trhu jsou k dostání nejrůznější prostředky, jež fungují prakticky okamžitě. Veškeré předměty je nutné rovněž ošetřit, případně omýt. Při výmalbě se doporučuje přimíchat prostředek proti růstu plísní, který je rovněž eliminuje.

Mějte na paměti, že pokud se vám podaří snížit vlhkost v domácnosti, snížíte tím riziko vzniku plísní, které vám mohou způsobit zdravotní problémy.

Zdroj info: https://www.healthline.com/health/mold-in-house#mold-causes

Zdroj info: https://www.healthline.com/health/humidity-and-asthma#outlook

Náhledové foto: Pixabay

Oblast zdraví mě zajímá a ráda se podělím o své poznatky.