Patizony a zajímavé způsoby jejich použití

Patizon

Patizony jsou kultivarem tykve obecné, jejíž latinské označení je Cucurbita pepo var. patissoniana. Ačkoli nejznámější jsou patizony, které mají bílou barvu, velice oblíbené jsou také zelené, žluté nebo dokonce fialové odrůdy patizonů. Svým tvarem připomínají vesmírnou loď (UFO), protože mají kulatý tvar na okrajích zploštělý. Okraje jsou vlnité. Dalo by se také říci, že patizony vypadají jako velká pevná kytka.

Patizony v kuchyni

Navzdory tomu, že patizony mají nízkou kalorickou hodnotu a univerzální použití, stále ještě nevíme, jakými způsoby je připravovat. A proto je často přehlížíme. Je to škoda, protože patizony obsahují velké množství vitamínů a minerálů (vitamín C, B, K, hořčík, mangan, zinek, železo, vápník a draslík). Nejoblíbenější jsou mladé patizony, které se před tepelnou úpravou nemusí loupat. Zralejší patizony je také možné použít, je ale vhodné je před samotným použitím oloupat, protože jejich slupka už může být příliš tvrdá a při konzumaci by vadila (podobně, jako je tomu v případě cuket).

Patizony

Foto: Pixabay

Hranolky z patizonů

Jedním z méně dietních receptů jsou patizonové hranolky, kterými můžete nahradit ty bramborové. Stačí, když patizon nakrájíte na hranolky a osolíte je. Nechte je asi 15 minut v cedníku, kde pustí přebytečnou šťávu. Poté je dobré je ještě trochu osušit – v čisté utěrce. Smažíme je dozlatova v rozpáleném oleji. Jsou zdravější, než klasické bramborové hranolky.

Patizony místo řízků

Patizony si můžete připravit také v trojobalu. Jen je potřeba myslet na to, že před samotným obalováním musí pustit šťávu. Patizony podle potřeby oloupejte a nakrájejte na 1 cm silné plátky. Ty osolte z obou stran a nechte 15 až 20 minut „vypotit“. Poté je otřete papírovými ručníky a obalte v trojobalu. Do strouhanky můžete přidat oblíbené koření nebo strouhaný parmazán. Smažte na oleji dozlatova.

Naložené patizony

Patizony si nakrájejte na kousky, které se vlezou do vašich sklenic. Můžete použít klasické sklenice, do kterých zavařujete okurky. pokud chcete trochu lepší chuť, přidejte do směsi několik stroužků česneku nebo pár plátku chilli papričky (či obojí). Vložit můžete také jinou zeleninu, jako je mrkev a pár plátků cibule. Vhoďte koření: bobkový list, několik kuliček nového koření a hořčičné semínko. Nyní si připravte horký nálev. Na 1 kg zeleniny bude zapotřebí 5 sklenic vody, 1 sklenici octa, 5 lžic cukru a 3 lžíce soli. Vše svaříme a touto směsí zalijeme patizony ve sklenicích. Pasterizujeme 15 minut. Už za několik dní je patizon naložený, takže jej můžete začít ochutnávat.

Zdroj: https://kuchnia.wp.pl/patisony-czym-sa-i-co-mozna-z-nich-zrobic-6665372680182560a

Foto: Pixabay