Virtuální realita ve školách: pomáhá dětem v učení

Virtuální realita

Navštívit Slavkov u Brna v dobách, kdy se zde při boji setkali tři císařové? Podívat se zblízka, jak to vypadá na Měsíci? Nebo putovat uvnitř lidského těla? To všechno a mnohem více nabízí virtuální realita, která se pravděpodobně stane součástí moderní výuky. Děti potřebují dostat učení zábavnou formou, aby si učivo mohly lépe zapamatovat. V současné době se to daří díky počítačům. Avšak čím dál více se do škol vkrádá také speciální technologie, kterou je právě virtuální realita.

Co je virtuální realita?

Spousta lidí si při vyslovení pojmu „virtuální realita“ představí osobu se speciálními brýlemi na očích. Je to tak správně, protože ocitnout se v simulovaném prostředí můžete právě s prostřednictvím tohoto zařízení. Avšak nejedná se pouze o hraní her! To vůbec ne! Virtuální realita už je využívána v takových oborech, jako je výuka pilotů, lékařů, vojáků, ale také v psychologii, kdy je pacient vystavován svému strachu, aby se jej nakonec zbavil právě prostřednictvím virtuální reality.

Virtuální realita

Foto: Pixabay

V jiném světě?

Díky virtuální realitě se mohou studenti zcela ocitnout v digitálním prostředí, které je navrženo tak, aby probouzelo jejich zvědavost, kreativitu a představivost. Pomáhá jim lépe pochopit určitou problematiku. Pro mnohé studenty může být například problematické přestavit si různé geometrické tvary v různých perspektivách (zespodu, seshora apod.). Pomocí virtuální reality mohou tímto tvarem otáčet, jak se jim zlíbí. Pokud jste byli někdy v zahraničí, určitě jste si zapamatovali o dané zemi spoustu informací. I v tomto případě se může využít virtuální realita. Navštívit tak můžete například Čínu nebo Japonsko, aniž byste utratili desetitisíce za letenku.

Skutečně to funguje?

Vědci samozřejmě chtěli zjistit, jaký potenciál virtuální realita má skutečně. A tak provedli studie. Zjistili, že studenti, kteří byli vystaveni „digitálnímu“ vzdělávání, si lépe pamatovali informace a vzpomněli si na více detailů, než ti, kteří se museli učit klasicky. Ukazuje se tedy, že tento způsob vzdělávání je skutečně slibný. Avšak než jej uvidíme ve školách, tak to pravděpodobně ještě chvíli potrvá.

Zdroje info:

https://www.edweek.org/technology/virtual-reality-in-schools-game-changer-or-big-headache/2022/07

https://soeonline.american.edu/blog/benefits-of-virtual-reality-in-education

Foto: Pixabay