Včely, vosy, sršně – co na jejich bodnutí?

Sršeň

K létu patří i ty méně oblíbené věci. Například k letním kratochvílím na sluníčku patří i občas bodnutí od hmyzu. Například může jít o včely, vosy nebo dokonce sršně. Jak se proti takovému bodnutí chránit? Jak postupovat, aby nebyl ohrožený náš život? Dobré otázky, jelikož pro alergiky může být i jedno žihadélko od včely či vosy smrtící. Proto není od věci, přečíst si pár rad a předejít komplikacím.

Bodnutí včelou

Jedno z těch obvyklejších situací. Trávíte čas venku a najednou ucítíte jemný štípanec. Po chvíli pochopíte, že šlo o útok včely. Co dál? Pokud nejste alergik, nemusíte se téměř ničeho bát. Výjimkou mohou být případy, kdy si včela k útoku vybere části těla blízké ústům, jazyk nebo oči. V takových případech kontrolujte otok, zda nebrání dýchání a také stav pacienta. Postižené místo potřete Fenistil gelem (pokud není vyloženě v ústech či očích) a proplachujte studenou vodou. Při jakékoli komplikaci raději kontaktujte lékaře. Pokud však je žihadlo na „bezpečném“ místě, jako jsou trup, končetiny a podobně. Stačí seškrábnout žihadlo. Pozor musíte na jedový váček. Ten by neměl být porušen. Poté chlaďte. Podejte fenistil nebo například potřete cibulí a medem. Otok by měl zmizet. Pokud je člověk na toto bodnutí alergický, je nutné mu podat jeho léky – například zyrtec nebo jiné. Také kontaktujte lékaře a dbejte jeho pokynů. Nemá-li u sebe prášky, je převoz nezbytný.

Vosa

Vosí jed je o něco silnější než ten včelí. V případech, kdy je zasaženo místo pro organismus bezpečné, se nemusíte opět ničeho bát. Očekávat však můžete zarudnutí kůže, její lokální svědění a nepříjemný pocit. Tím to však končí. Dále mohou vyskákat pupínky, ty však po několika hodinách sami mizí. Pro urychlení odeznívání je dobré použít ledové obklady. Můžete vyzkoušet i stejně účinné octové obklady. Můžete také používat mast s kortikoidy či cibuli. Pokud zasáhne žihadlo nebezpečnou zónu nebo je postižený alergik, může docházet k zhroucení oběhu krve, horečce, třasavce a také průjmům či k návalům. I v těchto případech je důležité podat okamžitě léky, jelikož největší nebezpečí je vznik anafylaktického šoku. Poté by se musel použít adrenalin.

Je sršní jed nejjedovatější?

Ačkoli se traduje a máme tak jaksi podvědomě uloženo, že sršeň je ze všech těchto živočichů nejnebezpečnější, opak je pravdou. Je dokázané, že jeho jed je až 7x méně jedovatý, než ten včelí. Je méně toxický, což ukazuje většina studií. I přes tyto fakta byste však neměli bodnutí od sršně podceňovat. Hlavně alergici. Další problém je v tom, že sršně jsou agresivnější a mohou útočit ve větším počtu. Malé děti, starší lidé a právě alergici jsou tedy nejvíce ohroženou skupinou. Náš imunitní systém pak reaguje na určitou složku – bílkovinu – ve složení tohoto jedu. Proto je opět důležité rychlé zjištění, zda je pobodaný alergik či nikoli. Poté ošetřit mastí či cibulí. Při jakýchkoli komplikacích a nestandardních průbězích kontaktujte lékaře.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.