Vakcíny na COVID-19 pro děti od 12 do 15 let: Obavy rodičů a chybné informace

Covid vakcína

V současné době, když byla vakcína COVID-19 pro děti od 12 let starší, si mnoho rodičů klade jasnou otázku. Je očkování dospívajících bezpečné, nebo dokonce nutné? Odborníci v pediatrii, infekčních onemocněních a očkování v dětství trvají na tom, že ano, Výhody zdaleka převyšují nad riziky. Rodiče si ale často myslí opak. Existuje spousta dezinformací, my se proto na některé základní věci podíváme mnohem podrobněji.

Důležité informace o vakcíně pro děti

Konkrétně se zaměříme na očkovací látku od společnosti Pfizer. Vakcína se skládá ze dvou dávek podaných s odstupem tří týdnů, stejně jako u dospělých. Je to také stejné dávkování. Děti ve věkové skupině od 12 do 15 let jsou „imunologicky podobné dospělým,“ řekla časopisu Health Christina Johns, MD, pediatrička a hlavní lékařská poradkyně v PM Pediatrics v Annapolisu v Marylandu. „Takže to není problém.“ (Šestnáctileté a sedmnáctileté děti byly dříve zahrnuty do povolení společnosti Pfizer pro nouzové použití.)

Obavy rodičů a teenagerů

Jsou logické a názory rodičů na to, jestli má být jejich dítě očkováno, se hodně rozcházejí. Zajímavý je průzkum společnosti Kaiser Family Foundation (KFF) Zjistilo se, že 30 % rodičů dětí ve věku 12 až 15 let mělo v úmyslu nechat své dítě hned očkovat. Ale 26 % vyčkává 19 % uvedlo, že to udělají, pouze pokud to bude vyžadovat škola jejich dítěte. Dalších 19 % je rozhodně proti. Říkají, že rozhodně nenechají své děti očkovat proti COVID-19.

Průzkum odhalil podobný vzorec mezi rodiči dětí od 5 do 11 let a dětí mladších 5 let (Pro děti ve věku 11 let a mladší nejsou v současné době k dispozici žádné vakcíny, ačkoli probíhají klinické studie.) Postoj rodičů k očkování jejich dětí obecně odráží jejich vlastní zkušenosti a záměry, poznamenal KFF.

Proč tedy někteří rodiče vakcíně nevěří?

Důvodů je spousta, většinou se jedná spíše o mýty než o cokoli jiného. Tyto mýty představíme v následujících řádcích.

Děti se jen tak nenakazí

Zatímco děti jako skupina jsou postiženy méně vážně než dospělí, Dr. Johns říká, že existují děti, u kterých se vyskytnou závažné případy. A rostoucí počet se mění v „dlouhý COVID“, který může způsobit bolesti hlavy, únavu, problémy se zaostřováním nebo jiné přetrvávající problémy, dodává. Údaje předložené Poradnímu výboru pro imunizační postupy (ACIP) CDC ukazují, že u dospívajících jako skupiny ve věku od 12 do 17 let je mnohem větší pravděpodobnost, že budou hospitalizováni s COVID-19 než s chřipkou. Analýza je založena na datech z ohnisek chřipky za poslední desetiletí.

Vakcína je uspěchaná a nedokonalá

Jistě, mohlo by se zdát, že vakcína byla vyvinuta ve spěchu. Koneckonců, pandemie se rozjela minulý rok na plný plyn a nyní téměř polovina americké populace má alespoň jednu dávku vakcíny COVID. Přesto neexistují žádné důkazy o tom, že by výrobci při navrhování nebo testování nových vakcín omezovali bezpečnost. Vakcína Pfizer COVID-19, stejně jako vakcíny Moderna a Johnson & Johnson, se prosadila v klinických studiích a kontrole FDA stejně jako každá jiná vakcína.

Litjen (LJ) Tan, PhD, hlavní strategický ředitel Immunization Action Coalition, odborník na mikrobiologii a imunologii, dodává, že vakcíny nevycházely ze vzduchu. Jsou výsledkem dvou desetiletí předklinických studií a minulých zkušeností vědců s vývojem vakcín pro dva předchozí koronaviry: SARS (těžký akutní respirační syndrom) a MERS (blízkovýchodní respirační syndrom).

Nejsou známé dlouhodobé účinky

To, co víme o vedlejších účincích vakcíny, pochází z klinických studií zahájených v červenci 2020 a také z průběžného sledování. Společnost Pfizer zapojila do své studie fáze 3 více než 46 000 dobrovolníků, včetně 2260 mladých lidí ve věku 12 až 15 let.

Mezi dospívajícími byly nežádoucí účinky obecně to, co byste očekávali: bolest v místě vpichu, únava a bolest hlavy. Méně časté byly zimnice, bolesti svalů, horečka, bolesti kloubů a otoky nebo zarudnutí v místě vpichu.

Ovlivnění plodnosti dětí

Obavy z toho, že vakcína COVID může způsobit, že dospívající budou neplodní, jsou mýtem, který na sociálních médiích převládá. Vědci tvrdí, že neexistuje žádný základ pro takové tvrzení. Nemůže ovlivnit současnou ani budoucí plodnost, ani u žen, ani u mužů.

Zdroj info: https://www.health.com/condition/infectious-diseases/coronavirus/covid-vaccine-kids-12-15

Vakcína na Covid-19: Náhledové foto Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.