plavání

Rizika koupání v přírodě: Na co si dát pozor

Konečně nastává pravé letní počasí a prázdniny jsou za rohem. Vzhledem k pandemii koronaviru zůstane spousta Čechů doma a ke koupání využijí místo moře lokální koupaliště či přírodní nádrže. Zvlášť při koupání v přírodě bychom ale měli být obezřetní. Kdy se může z nevinného osvěžení stát horor?

Kvalita vody je klíčová

Na městském koupališti či plovárně je to jasné – voda je dezinfikovaná a udržovaná tak, aby byla vhodná ke koupání. Jenže jak to chodí u přírodních nádrží? Zde vodu pravidelně kontrolují zaměstnanci hygienických stanic. Na stránkách příslušné Krajské hygienické stanice pak najdete seznam všech vodních nádrží v kraji spolu s popiskem, zda je voda v pořádku či nikoliv. I když nad tím někteří mohou mávnout rukou a plavání si užívají i mezi sinicemi, alergici si mohou ze špinavé vody přivodit nepěkné kožní potíže. A to ani nemluvím o situaci, kdy si člověk nechtěně lokne. Střevní problémy či dokonce parazity opravdu mít nechcete.

plaváníPlavání: foto Pixabay

Pozor na kameny a předměty

Při řádění ve vodě dochází často k více či méně závažným úrazům. Každý si určitě pamatuje známou větu: „Neskákej do vody, kterou neznáš“. Platí to stále. Nikdy nevíte, co se nachází na dně a jak je voda hluboká. Pozor si musíte dát i na ostré předměty a kameny pod hladinou. Pokud dojde k poranění, je třeba ránu ihned vydezinfikovat, aby nedošlo k infekci a vyhledat lékaře.

Obávané utonutí

I když počty utonulých rok od roku klesají, smrt ve vodě je stále obávaným prázdninovým strašákem. Základem přitom je nepřeceňovat své schopnosti. Pokud chcete uplavat delší trasu, ale necítíte se na to, požádejte někoho blízkého, ať vám dělá doprovod na loďce. Nechoďte také do vody rozpálení a s nacpaným žaludkem. Na vodní radovánky v alkoholovém opojení zapomeňte úplně! Alkohol totiž může za valnou většinu utonutí dospělých. I když léto vybízí k bezstarostnosti, myslete na své zdraví a dávejte na sebe pozor.

Zdroj: http://www.khsusti.cz/php/koupani/info/nebezpeci.php

Plavání: náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *