Zdravé prostředí v kanceláři – cesta k produktivitě a efektivitě

LED osvětleni

Pracovní prostředí není jen místem, kde lidé musí podávat výkony. Je to místo, které se na oněch výkonech dokonale odráží – a přesně to jsou důvody, proč zařídit zdravé a příjemné prostředí, tedy kancelář, která podpoří produktivitu a efektivitu zaměstnanců. Jak na to, poradí Eva Pavlík Novotná z TisknuLevne.cz.

zdrava-kancelar

Foto: Canva

Zdravá kancelář je důležitá jako součást opatření prevence vyhoření. Určuje kvalitu psychiky, se správným vybavením dokáže ovlivnit také některé fyzické vlastnosti, například předcházet bolesti zad. Jak takové pracovní místo, koutek či kancelář zařídit, abyste se vy či vaši zaměstnanci cítili co nejlépe a odváděli co nejlepší výkony? Zaměřte se na tyto 4 aspekty, které vám pomohou vytvořit místo, kde bude radost pracovat. A být.

Bez ergonomie to nepůjde

Kvalitní vybavení, tam to všechno začíná. Můžete totiž navrhnout sebelepší kancelář, ale pokud ji nevybavíte ergonomickým nábytkem, bude rázem po harmonii. Právě ergonomie je důležitá pro pohodlí zaměstnanců, uživatelů. Tato nauka aplikuje potřeby lidského těla do vývoje nábytku a pomůcek. Ve výsledku nejde jen o komfort, ale především o zachování zdraví – a to i tehdy, když jste nuceni sedět několik hodin denně před počítačem. Zaměřte se tedy při výběru vybavení na ono kouzelné slůvko ergonomie.

TIP: I když pořídíte dobré ergonomické vybavení v podobě stolu a židle či křesla, neopomíjejte ani tolik důležitou výšku monitoru. Uživatel počítače by měl sedět zpříma. Pokud je monitor nízko, nabízí se podložení – existují stojany, v nouzovém případě poslouží knihy.

Denní světlo dělá divy

Dostatek denního světla dokáže udělat s produktivitou doslova zázraky. Myslete i na dostatek přirozeného světla, až budete zařizovat pracovní kout. Nebojte se, pokud váš prostor neumožňuje dostatečný proud denního světla, nevadí. V dnešní době existuje chytré řešení v podobě smart LED svítidel, která denní světlo nahradí. Jsou úsporná, navíc reagují na přirozené světlo a počasí, takže se v návaznosti na světelné podmínky přizpůsobí svícením a jeho intenzitou. Výsledkem je příjemný světelný komfort po celý den bez zbytečných bolestí citlivých očí.

LED osvětleni

Foto: Canva

Zařízení s ohledem na detail

Co dalšího dokáže ovlivnit to, jak se uživatel kanceláře cítí a jak dobře se mu zde pracuje? Jsou to detaily – protože na každém detailu záleží. Kromě základního vybavení a nezbytných kancelářských potřeb se v této době neztratí ani dezinfekce a zeleň.

Proč zmiňujeme právě rostliny? Některé pokojové květiny čistí ovzduší podobně jako čistička vzduchu. Odfiltrují z ovzduší toxické látky, zároveň tu však mají další roli – pomáhají uklidňovat a jsou jako balzám pro unavené oči, které jsou nuceny hledět dlouhou dobu do monitoru počítače. Proto zařiďte pracovní místo tak, aby zde bylo vše při ruce – od kancelářských potřeb po dobrou kávu, dostatek pitné vody a samozřejmě živé rostlinné dekorace, které zpříjemní jakýkoli interiér.

eco-friendly-kancelar

Foto: Canva

Eko friendly? No jasně!

Když už je řeč o zdravém a příjemném prostředí, pak by nemělo být zapomenuto ani životní prostředí. Nebojte se v dnešní době své zaměstnance či kolegy vzdělávat a pohrajte si s kroky, které chrání planetu. Kromě recyklace odpadů umožněte zaměstnancům přijít s dalšími nápady, jak šetřit planetu. Může jít o snížení tisku, úsporu energií, ale i společné eko friendly akce. Proč ne? Každý malý krůček se počítá – a změna může začít nejen v domácnosti, ale i v kanceláři. Protože i kancelář může být odrazem životního stylu.

Náhledové foto: Canva

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.