Umí klíšťata skákat? K pohybu vzduchem využívají statickou elektřinu

Klíšťata

Klíšťata jsou nepříjemným parazitem, který může způsobit bolestivé kousnutí, ale také vážná onemocnění. Protože tak trochu připomínají pavouky, řada lidí si je démonizuje. Existuje o nich spousta mýtů a obecně rozšířených omylů. Už jen při způsobu, jak je vytrhávat, existovala velká nepravda, kterou dříve aplikovala spousta lidí – vytáčet klíšťata za použití něčeho mastného je naprosto nevhodné! Klíště tak totiž vypustí mnohem více škodlivých látek do vašeho těla, než když ho jednoduše vyškubnete. Jedním z nejčastějších mýtů je ale tvrzení, že klíšťata skáčou.

Klíšťata skákat neumí

I když vám nemusí být jasné, jak přesně se na vás klíště dostalo (například jste se vyhýbali vysoké trávě), není pravdou, že klíšťata skáčou. Neumí ani létat. Jejich nohy nebyly stvořeny ke skákání, ale k účinnému zachycení se na těle hostitele. Přestože neskáčou, mají spoustu způsobů, jak se dostat k hostiteli. Bez něj by totiž nemohli přežít. Vzhledem k tomu, že nemají ani velkou rychlost lezení, jsou odkázání právě na své krátké nožky, které jim umožní zachytit se a nepustit. Proto je tak obtížné klíště ze sebe smést (i když se ještě nepřisálo).

Klíště
Foto: Unsplash

Zakřivené nožičky klíšťat

Klíště má osm nohou a každá z těchto nožiček je zakončena jakýmsi hákem, který jim umožňuje snadno se přichytit. Když čekají na svého hostitele, zavěsí se na zadní nohy a čekají, až projde kolem. Kromě háku na konci nožiček jsou klíšťata vybavená ještě lepkavou částí, díky které mohou klíšťata lépe vylézt nahoru. Klíšťata svého hostitele dokážou odhalit díky jeho pohybu, tělesnému teplu, ale také díky vůni hostitele, jeho vlhkosti či díky tomu, že vylučuje oxid uhličitý. Pokud toto zaznamená, začne číhat.

Klíšťata, která umí létat

Existuje více druhů klíšťat, ale žádné nemá schopnost létat. Jak ale ukazuje nedávný výzkum, klíšťata by mohla k pohybu vzduchem využít statickou elektřinu. Pohyb člověka nebo zvířete způsobuje tření, které vytváří kladný nebo záporný elektrický náboj. Vzdálenost, kterou takto dokáže klíště překonat, je ale velmi malá. V tomto případě to může skutečně připomínat skákání nebo létání.

  • Typicky je kladně nabitá entita přitahována k záporně nabité a odpuzována jinou kladně nabitou entitou.
  • Ve studii klíšťat ale na polaritě náboje nezáleželo. Klíšťata byla přitahována k hostitelům opačné i stejné polarity.
  • Možným důvodem je, že elektrostatická přitažlivost k hostiteli je vrozenou schopností klíšťat.

Zdroje info:

https://www.cdc.gov/ticks/life_cycle_and_hosts.html

https://tickcontrol.com/blog/ticks-cant-jump/

https://www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960-9822(23)00772-8

Foto: Unsplash