Tygří mast jako síla přírody: ne každý ví, na co se používá

Tygr

Tygří mast patří k produktům, které jsou používány už léta. Jejich receptura se příliš nezměnila – zřejmě proto, že to funguje. Spousta lidí však už dnes neví, na co se používá. Ten, kdo tygří mast ale zná, na ni nedá dopustit a je nedílnou součástí jeho lékárničky. Produkt není vyroben z žádné části tygřího těla, má však tygří sílu. Součástí této masti jsou bylinky. Jejich směs navrhnul a poprvé použil čínský bylinkář Aw Chu Kin.

Tygří mast má rostlinné složení

Základem tygří masti, kterou Aw Chu Kin prodával ve svém vlastním obchodě, je kaft, mentol a éterické oleje (hřebíček, kajeput, skořice, eukalyptus). Tato receptura z roku 1870 se používá dodnes, v některých mastech ale může být obohacena o další přísady. Po smrti Aw Chu Kina se jeho synové rozhodli založit továrnu v Singapuru a teprve nyní dostala mast název „tygří mast“ s obrázkem tygra na kovovém obalu. Tak se mast rozšířila do celého světa.

Mast

Foto: Pixabay

Vlastnosti tygří masti

Tygří mast můžete sehnat červenou nebo bílou, přičemž červená má silnější účinky. Bílá mast je jemnější, protože obvykle neobsahuje hřebíčkový olej. Obě masti ale působí podobně – po natření chladí, následně hřejí. Jejich účinky jsou analgetické a anestetické. Mentol má osvěžit a přispět k inhalaci, což je prospěšné zejména při rýmě. Kafr zahřívá a zlepšuje krevní oběh. Vlastnosti zlepšují éterické oleje – například ten hřebíčkový má protizánětlivé a analgetické vlastnosti.

Tygří mast – použití

Vzhledem ke svému složení se tygří mast používá na bolesti kostí, kloubů i svalů (včetně revmatoidní artritidy). Uleví také od bolesti v ramenou, krku či při tenzních bolestech hlavy. Dokáže ulevit také od bolesti zad či od menstruačních bolestí. Hojné použití má tygří mast také při rýmě, kašli a nachlazení. Toto použití je velice rozšířené, a to oprávněně. Tygří mast dokáže ulevit od problémů dutin. Natřít ji ale můžete také na místa podrážděná po kousnutí hmyzem.

Tygří mast není pro každého

Obecné doporučení zní, že tygří mast by měly používat pouze osoby starší tří let. Není tedy vhodná pro nejmenší děti. Pokud budete chtít mast použít i na děti starší tří let, je dobré předem to konzultovat s lékařem. Před prvním použitím (u dítěte i dospělého) naneste mast v malém množství na pokožku vnitřní strany předloktí. Nechte působit asi 10 minut. Pokud se neobjeví žádné známky alergie (zarudnutí, svědění), můžete mast začít používat. Mast se nedoporučuje používat osobám s inhalační alergií, astmatem nebo poškozením kůže. Těhotné a kojící ženy by se měly poradit s lékařem.

Nanesení tygří masti

A kam se tygří mast nanáší? Nutno říct, že tygří mast je určena pro zevní použití, vyhněte se kontaktu s očima, nosem, ústy a vnitřkem uší. Mast aplikujte na oblasti bolavého místa. Pro úlevu od rýmy můžete pouze vdechovat tygří mast – přímo z obalu nebo třeba z kapesníku. Přípravek můžete též inhalovat – trochu masti rozpusťte v horké vodě a vdechujte.

Zdroje info:

https://www.cefarm24.pl/czytelnia/przeziebienia-i-bol/na-co-moze-pomoc-masc-tygrysia/

https://www.vitalia.cz/clanky/domaci-tygri-mast-ma-silu-ktera-uvolni-ucpany-nos/

https://www.researchgate.net/publication/336649980_Efficacy_safety_and_tolerability_of_Tiger_BalmR_ointments_a_systematic_review_and_a_meta-analysis_of_prevalence

Foto: Pixabay