Jitrocel: Bylinka, která v mnohých lékárničkách chybí

Jitrocel 2

Běžné léky našich babiček fungují v dnešní době opravdu neuvěřitelně. V minulosti nebyly léky tak dostupné jako dnes, a tak se lidé museli spoléhat na přírodu. K tomu bychom se však měli v dnešní době vrátit. Jitrocel byl nepřetržitě důležitou součástí lékárničky. Má protizánětlivé, antibakteriální, čisticí a expektorační vlastnosti. Jaké má účinky a co od něj můžete očekávat?

Jitrocel a jeho živiny

Jitrocel je vedený jako trvalá rostlina, která kvete od května do září. Roste prakticky všude a je často považován za plevel. Každopádně ale jitrocel obsahuje řadu důležitých látek, které můžete jednoduše využít pro svůj zdravotní stav. Nejlepší je sbírat ho, když bylina začne kvést, a poté je vhodné usušit listy ve stinné místnosti. Listy obsahují velké množství flavonoidů, tříslovin, slizových sloučenin a pektinu.

Zajímavé vlastnosti u jitrocele

Látky obsažené v bylince mají protizánětlivé účinky a bojují proti onemocnění úst, krku a žaludečního traktu. Rostlina navíc přispívá k uvolnění hlenu z dýchacích cest, léčí zánět hrtanu, průdušnice, průdušek nebo plic. Lze ji také využít jako obklad na rány. Někteří lidé tvrdí, že má protirakovinné účinky, protože posiluje imunitní systém.

Jitrocel
Foto: Pixabay

Jakým způsobem lze jitrocel využít?

Jitrocel budete moci využít jako výtažek při zánětu dýchacích cest. Využijete ho ale také při výplachu úst. Pouze nasypte polévkovou lžíci sušených natí do sklenice s vroucí vodou a nechte ji 5 minut louhovat pod pokličkou. Po vychladnutí si propláchnete ústa a hrdlo. Čaj z jitrocele budete moci využít při onemocněních žaludečního traktu, jako je například průjem nebo žaludeční vředy.

Jitrocel může také nabídnout pomoc při zánětu spojivek. Oči a oční víčka si 2–3krát denně oplachujte obvazovým polštářkem navhlčeným v odvaru ze sušeného jitrocele kopinatého. V podobě obkladu z rozemletých listů jitrocele jej můžete použít na rány nebo po bodnutí hmyzem. Mějte na paměti, že jitrocel by neměly požívat děti a těhotné a kojící ženy bez porady s lékařem.

Zdroje info: ireceptar.cz, pestujeme.cz, https://www.sciencelearn.org.nz/resources/3022-plantain-research

Náhledové foto: Pixabay