Sýr feta: Je zdravý, nebo příliš slaný?

Řecký salát

Tento sýr si dopřáváme zejména v zeleninových salátech. Je ale natolik oblíbený, že se stal součástí pokrmů masitých, milujeme jej na grilu nebo jen tak. Svůj původ má v Řecku, kde měl být poprvé vyroben už v roce 1184 před naším letopočtem. To z něj dělá jeden z prvních sýrů na světě. Slovo „feta“ se z řečtiny překládá jako „plátek“ a souvisí se způsobem krájení tohoto sýra při podávání. Ne každý sýr označený jako feta ale může souviset s tímto původním sýrem.

Chcete pravou fetu? Hledejte označení CHOP

Pokud byste si chtěli vychutnat tu pravou řeckou fetu, mohli jste mít před rokem 2002. Od tohoto roku ale Evropská unie přijala směrnici, která má ochránit tradiční výrobu sýra feta a zajistit tak spotřebitelům, že si mohou skutečně pochutnat na pravém sýru. Označení „feta CHOP“ (chráněné označení původu) tak mohou mít pouze sýry feta, které byly vyrobeny v Řecku. Jsou zárukou vysoké kvality.

FetaFoto: Pixabay

Energetická hodnota

Sýry feta mohou mít trochu odlišná složení, protože výroba závisí na mnoha faktorech. Například na použitém mléku, obsahu soli, době zrání a bakteriálnímu ekososystému produktu. Obecně se ale dá říci, že ve 100 g sýru feta je obsaženo 250 kcal, 57 g vody, 15,6 g bílkovin, 20,2 g tuku, 1,5 g sacharidů a 2,5 g soli. Zastoupeny jsou dále pak živiny, jako třeba sodík, draslík, vápník, fosfor, hořčík, železo, zinek, kyselina listová, vitamín A, B a E.

Vliv na zdraví člověka

Z výše uvedeného by se mohlo zdát, že sýr feta je studnicí důležitých živin a vitamínů. Avšak pozor! Mimo prospěšné látky obsahuje také poměrně dost nasycených mastných kyselin a soli. Díky tomu bychom ji měli používat omezeně a třeba jen místo soli v pokrmech.

  • Kyselina listová je důležitá při celé spoustě metabolických procesů. Tak například přispívá ke zdraví kardiovaskulárního systému.
  • Vitamín B12 je potřebný pro metabolismus tuků a sacharidů. Důležitý je také pro syntézu bílkovin.
  • Fosfor je nezbytný pro správné fungování organismu. Je součástí kostí, zubů a buněčných membrán.
  • Zinek je důležitý při metabolických procesech, podílí se na imunitní reakci. Má antioxidační vlastnosti.
  • Vápník je hlavní složka kostí, je zodpovědný za jejich strukturu a pevnost. Je důležitý také pro svalové kontrakce a přenos nervových vzruchů.
  • Selen je důležitý pro udržení normálních metabolických funkcí. Má antioxidační vlastnosti.

Zdroj: https://dietetycy.org.pl/ser-feta/

Foto: Pixabay