S příchodem jara jsou tu opět alergie a s nimi i trápení alergiků. Jak s problémy zatočit

Většina lidí se na jaro těší a pohled na rozkvetlé stromy a květiny ji rozněžní. Alergici příchod jara sledují s obavami a chystají si zásobu antihistaminik, kapesníky a černé brýle, aby se před náporem alergenů chránili. Víte, že prach může být jednou z příčin vzniku ekzému?

V 19. století se s alergiemi nepotýkali

V předminulém století lidé o alergiích nevěděli zhola nic, protože se jednalo o poměrně vzácnou nemoc. Teprve minulé století zaznamenalo zvýšený výskyt alergií, což pravděpodobně souvisí s rozvojem průmyslu a znečištění životního prostředí. V současné době trpí nějakou formou alergie na 40 procent Evropanů. Je to poměrně vysoké číslo, a navíc se bude ještě zvyšovat. Alergie jsou na vzestupu.

Co je to ekzém

Jednou z příčin vzniku ekzému jako alergické reakce je existence pylů a prachu v ovzduší okolo nás. Ekzém neboli atopická dermatitida přitom patří k nejrozšířenějším kožním chorobám, a to nejen v České republice. Když se ekzém u člověka objeví, většinou s ním skončí na kožním oddělení. Kromě mastí a léků dostane i doporučení, aby svou domácnost choval v úzkostlivé čistotě a minimalizoval především přítomnost prachu a roztočů.

Foto: Pixabay

U koho se ekzém nejčastěji vyskytuje

S atopickou dermatitidou nejčastěji bojují malé děti, dospívající. Jedná se o svědivá, zarudlá a šupinatá ložiska na pokožce. Objevit se ale mohou také u dospělých, pokud zároveň trpí i astmatem nebo alergií. Ekzém se chová nevyzpytatelně, vzplane a někdy třeba odezní, aby se zanedlouho přihlásil v plné síle. Své polínko k ohýnku zvanému alergie si často přiloží i přítomnost prachu, roztočů a zvířecí srsti v domácnosti. I toto totiž může způsobit vznik ekzému. Dalším spouštěčem bývá kosmetika, parfémy, mýdla a čisticí prostředky.

Jak prach a roztoči působí na pokožku?

Domácí prach obvykle obsahuje mimo jiné i mrtvé kožní buňky, jež velmi chutnají roztočům. Právě oni jsou zodpovědní za vznik ekzémů a alergií. Když v domácnosti snížíte prach na minimum, omezíte i existenci roztočů. Z tohoto důvodu je třeba pravidelně vysávat koberce, vytírat podlahy, prát ložní prádlo a ostatní lůžkoviny, bytový textil a ručníky. Základem léčby ekzému je tedy čistá domácnost, její úklid pomocí ekologických a nedráždivých čisticích prostředků.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Alergie; https://nemoci.vitalion.cz/alergie/

Náhledové foto: Pixabay

 

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.