Jak poznat, že máte artritidu a kdy jen bolest kloubů? 6 mýtů o artritidě

Arthritis

Někdo dokáže předpovídat déšť z toho, že ptáci létají u země, další cítí v kostech, že jeho blízký žije. A někdo věří, že dokáže předpovědět příchod bouře z pocitů v kloubech. Pravděpodobně jste slyšeli říkat svého dědu různá tvrzení, ale můžeme zatím hledat skutečnou pravdu, nebo jde o jistou naději?

Pokud vás bolí všechny klouby, jde o artritidu

Bolest kloubů mohou zapříčinit i jiné onemocnění – například zánět šlach, ganglion, poranění ruky. Při projevení těchto onemocnění dochází k bolestivým otokům a dají se léčit prášky na bolest a rehabilitací a atd.

Osteoartróza je častým projevem bolestivých otoků u lidí starších padesáti let. Dalšími příznaky je omezená hybnost kloubů a stále se zhoršuje. Při jakýchkoli problémech se obraťte na revmatologa, který určí, o jaké onemocnění se jedná.

Arthritida
Foto: Unsplash

Vlhkost a déšť je nepřítelem artritidy

Při otocích se běžně používají chladné zábaly, které mají otoky zmírnit. Mnozí ale věří, že právě déšť a vlhko může za zhoršené píchání v koleni a větší bolestivost kloubů. To, že by chladný déšť nebo vlhkost mělo neblahý vliv na vaše klouby, není nijak potvrzeno.

Cvičení jako lék na artritidu

Pravidelné cvičení skutečně pomáhá jako prevence proti artritidě. Pokud už artritidu máte, záleží, jaký je to stupeň. Podle toho si zvolíte cviky a také se podle toho bude odvíjet doba léčení. Je důležité rozvíjet a pak udržet sílu v kloubech. Pokud vám rutina způsobuje bolest, nechte si od doktora navrhnout šetrné cvičení, které vám uleví!

Rozinky nebo lilková zelenina jako lék při artritidě

Bohužel se artritida nedá vyléčit, ale když se začnete lépe stravovat, brát léčivo a změníte životní styl, může se vám podařit, s největší pravděpodobností, že zmírníte příznaky natolik, že budete moci pracovat jako předtím. Určitě navyšte příjem zeleniny a ovoce. Dietolog nebo revmatolog, záleží, komu věříte více, vás dovedou ke zdravým pokrmům.

Chladné obklady působí lépe než teplo

Obojí může být stejné prospěšné. Pokud je jedna volba nepohodlná, zvolte druhou. Navíc je to také o psychice. Ledovat by se mělo v noci, aby se klouby mohly regenerovat po celodenní práci. A teplo zase na ráno, aby se svaly a vazy uvolnily.

Doplňky prospívají lidem s artritidou

Glukosamin v určitých dávkách – schválených doktorem – dokáže udržet klouby v akci a zároveň doplňuje kloubní chrupavky. Ale nefunguje jako lék artritidy!

Zdroj: healh.clinic.org, nemoci.vitalion.cz

Náhledové foto: Unsplash