Svrab: Nepříjemné svědění, které vás donutí se škrábat

Svrab

Svrab je jedno z kožních onemocnění způsobené škůdcem zvaným svrab, který žije v lidské kůži. Nejčastějšími příznaky tohoto onemocnění jsou rudé nebo bílošedé linky na kůži a svědění, zejména v noci. K přenosu svrabu dochází při blízkém kontaktu s nakaženou osobou, nikoli však při běžném denním kontaktu, jako je podání ruky nebo prostý dotyk.

Svrab je infekční parazitární kožní nemocí, která se v uzavřených kolektivech šíří mimořádně rychle. Navzdory tomu, že jednotlivci často předpokládají, že toto onemocnění postihuje chudé a osoby žijící v méně rozvojových zemích, ve skutečnosti se jedná o celosvětový problém. Tam, kde je člověk, tam je problém…

Co vás při svrabu nemine?

Pacienty pravděpodobně nejvíce zajímá, jak svrab vnímat a jaké jsou běžné příznaky, na které by měli zaměřit svou pozornost. Charakteristickým projevem tohoto onemocnění je silné svědění po celém těle, zejména v noci, kdy je jedinec zajištěn přikrývkou a více v teple, protože teplé a vlhké prostředí umožňuje broukovi rozšířit své působení. Na kůži se vytvoří cestičky nebo spíše chodbiček dlouhých až několik centimetrů, které se uzavřou v malou ranku nebo pupínek.

Tyto stopy na kůži jsou jedním příznaků svrabu patrných pouhým okem a mají šedavou nebo poněkud růžovou barvu. U několika pacientů každopádně nemusí být na začátku vůbec patrné. Pokud jde o cestičky na kůži, které paraziti vytvářejí při svém zavrtávání stále hlouběji a hlouběji, nejpravidelněji se vyskytují v zónách, kde je kůže mimořádně jemná.

Svrab ovšem není jen jeden, proto máme tyto formy:

  •       Svrab norský
  •       Svrab mytých
  •       Scabies nodularis

Jaká je léčba svrabu?

Jaká je léčba svrabu? Cílem léčby je usmrtit parazity v kůži. K tomu se využívá léčba sírou a uměle vyrobenými přípravky. Například Permethrin, který je vhodný pro dospělé a děti od 2 let, se dává na 8-12 hodin a po jedné dávce zmizí zhruba 95 % parazitů. Léčba se opakuje po týdnu, či po době, kterou stanoví váš ošetřující lékař. Dalším způsobem, jak se zbavit svrabu, je síra v mastičkách. U dospělých se používá 10-20 % vazelína, u dětí 2,5 %, Mast na svrab se aplikuje zhruba jednou denně po dobu 24 hodin.

Síra
Foto: Pixabay

Mast se sírou lze skutečně využít u dětí mladších dvou let a těhotných žen (ale pouze na doporučení lékaře). Je levná a velmi účinná, nevýhodou je jeho zápach a pravděpodobnost narušení kůže při vyšších koncentracích. Lék se musí aplikovat na celé tělo, což u dospělých lidí platí, že mast musí být i na krku a hlavě! Po uplynutí dané doby následuje očistná sprcha. Svědění může přetrvávat několik dní i po ošetření, proto se doporučuje, aby byla kůže promazána zvláčňujícími nebo kortikosteroidními přípravky.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8009191/< https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK544306/

Náhledové foto: Pixabay