Kopřivová semínka: nová superpotravina. Podpoří krásu i ledviny

Kopřiva

Kopřivová semínka získáváme z rostliny zvané kopřiva dvoudomá (Urtica dioica L.). Obecně v bylinkovém světě platí, že jakmile zelená rostlina vykvete a začne tvořit semínka, její listy už ztrácí důležité živiny. V případě kopřivy jsou ale semínka ještě další možností, jak můžeme kopřivy využít! Má podobné účinky jako listy kopřivy, ale přináší toho ještě více. Sběr semínek nemusí být příjemný, vybavte se dlouhými rukávy, pevnou obuví a rukavicemi.

Sbíráme celou rostlinu

Semínka se nachází na samičí rostlině kopřivy. Sbíráme je tak, že odřízneme celou rostlinu a tu pak zavěsíme vzhůru nohama nad jemné síto (určené na sušení), popřípadě nad rozložené noviny. Jak rostlina schne, semínka spadnou na síto. Navíc se tímto způsobem zbavíme také nežádoucího hmyzu. Dejte si pozor: i nyní vás může rostlina popálit. Sítem můžete jemně zatřepat, aby chloupky kopřivy propadly dolů. To, co zůstane jsou ona semínka.

Kopřiva

Foto: Pexels

Kopřivová semínka a jejich zdravotní účinky

Kopřivová semínka můžete použít pro výživu a lepší vzhled kůže i vlasů. Při konzumaci mohou podpořit funkci mozku, ledvin i nadledvinek. Obsahují velké množství vitamínu C a esenciálních mastných kyselin. Pokud si chcete odpočinout od stresu a doplnit dobrou náladu, pak jsou pro vás tím pravým! Díky obsahu acetylcholinu a serotoninu se mohou stát zdrojem dobré nálady. Kromě toho má kopřiva také močopudné účinky.

Použití semínek

Semínka můžete jíst jen tak, syrová. Mají lehce slanou chuť a křupavou texturu. Přidáváme je proto do müsli, jogurtů, ale také do smoothie, polévek apod. Polévku můžete připravit jednoduše tak, že do hotového vývaru vmícháte 2 lžíce kopřivových semínek na osobu. Stačí povařit jen krátce. Přidat je můžete také při přípravě müsli tyčinek, které nepečeme. Poslouží i jako ozdoba.

Kopřivová semínka v malém množství

Doporučená denní dávka pro dospělého člověka je 30 g denně. Pokud bychom toto množství překročili, mohlo by to být příliš stimulující. Například šálek čaje z kopřivových semínek o objemu 250 ml připravený z 25 g semínek a 300 ml vody vám může bránit ve spánku klidně i několik dní!

Zdroje info:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9253158/

https://forager.org.uk/resources/wild-food-blog/21-ingredients/96-eating-nettle-seeds

Foto: Pexels