Poruchy příjmu potravy nejsou jen anorexie a bulimie

Poruchy příjmu potravy

Když se řekne „poruchy příjmu potravy“, to první, co si většina lidí představí, jsou anorexie a bulimie. Bohužel se nejedná o jediné choroby, které spadají do této kategorie. I když se o nich nemluví, neznamená to, že jsou méně závažné. Je vhodné je znát, protože dívky a ženy jsou i nadále vystavovány tlaku na dokonalou postavu. Pokud tato snaha vejde do hlavy a vyústí nezdravým stravováním, může dojít k velkým zdravotním potížím.

Co jsou poruchy příjmu potravy?

Porucha příjmu potravy nespočívá pouze v tom, že daná osoba odmítá jídlo nebo se přejídá a následně jej zvrací. Je to nemoc psychická, kdy pacient není spokojený s tím, jak vypadá jeho tělo. Důvodem mohou být například časopisy, filmy a slavné osobnosti, které jsou v dokonalé formě. Spousta lidí si ale neuvědomuje, že tyto fotografie mohou být zretušovány tak, aby dané osoby vypadaly ještě štíhlejší, než ve skutečnosti jsou. Poruchy příjmu potravy se týkají dospívajících, zejména dívek. Avšak tento trend začíná stoupat také u chlapců.

Váha

Foto: Pexels

Dokonalé tělo ve skutečnosti neexistuje!

To, co se na fotkách jeví jako krásné, ve skutečnosti může být upraveno. Dospívající ale dostávají pouze vizuální obrázek a touží být jako jejich idoly. To je ale mnohdy bohužel nereálné. Proto některé státy přistoupily k tomu, že retušované obrázky musí být označené, že byly upraveny. Ten, kdo si je prohlíží, ví, že se nejedná o skutečnost. Na psychiku by to podle všeho nemělo působit tak, jako když si pacient myslí, že to co vidí, je postava osobnosti ve skutečnosti. Někdy stačí jen nafotit tělo z dobrého úhlu, aby vypadalo o dost štíhlejší, než opravdu je.

Anorexie, bulimie a další?

Anorexie spočívá zejména v odmítání příjmu potravy. Při bulimii pacient odmítá potravu, ale nemá dost silnou vůli, takže často následuje záchvatovité přejídání. Celé to je zakončeno pocitem viny a zvracením. Kromě těchto dvou nejznámějších, mezi jejichž oběti patří osobnosti, jako Gabriela Soukalová, Lady Gaga či Angelina Jolie, existují ale ještě další nemoci, které řadíme do skupiny poruch příjmů potravy.

Jaké jsou méně známé poruchy příjmu potravy?

Není jich zrovna málo. Zde je jejich krátký přehled:

  • Drunkorexie – někdy známá jako alkorexie je kombinace anorexie a alkoholismu. Jídlo je nahrazováno alkoholickými nápoji.
  • Bigorexie – této poruše dominují muži. Je to snaha dosáhnout co největší svalové hmoty.
  • Nemoc nevěst – žena se před svatbou snaží zhubnout co nejvíce, aby vypadala v šatech co nejlépe.
  • Pregorexie – jedná se v podstatě o anorexii v průběhu těhotenství. Ta může negativně ohrozit jak ženu, tak také její plod.
  • Ortorexie – v tomto případě je osoba zaujatá zdravým stravováním. Kontroluje vše, co zkonzumuje a je přesvědčená, že nezdravé jídlo jí může způsobit určitou nemoc.

Zdroje info:

https://styl.interia.pl/zdrowie/news-nie-tylko-anoreksja-i-bulimia-oto-mniej-znane-zaburzenia-odz,nId,5385943

https://www.nimh.nih.gov/health/topics/eating-disorders

Foto: Pexels