Spálená pokožka: první pomoc zajistí tvaroh i okurka

opalování

Teplé počasí posledních týdnů využilo mnoho lidí k prvnímu letošnímu koupání. Meteorologové předpovídají, že tropické teploty se nás budou držet a slunečním paprskům se neubráníme. To však s sebou nese i spoustu rizik. Kdy jste byli naposledy spálení? Pokud se řadíte mezi šťastlivce, kteří během chvilky ztmavnou a zarudlé bolestivé kůže se bát nemusí, máte vyhráno. Chránit byste se však měli také.

Jak spálení vzniká?

Ke spálení dojde jednoduše. Když je pokožka po určitou dobu vystavena působení UV záření, dojde k narušení buněk a začne probíhat zánětlivá reakce. Kůže silně zrudne, je napjatá, suchá a na dotek bolestivá. Při silném spálení se objeví menší či větší puchýřky naplněné čirou tekutinou. Zda se spálíte nebo ne závisí především na vašem fototypu a na délce doby, po kterou na přímém slunci pobýváte. Nejrychleji se spálíte ve vodě. UV paprsky se od ní totiž odrážejí.

opalováníOpalování: foto Pixabay

První pomoc

Pokud se spálíte mírně až středně (bez puchýřů), doporučuje se použít na postižená místa vhodný přípravek po opalování. Rychlou úlevu nabídne také studená sprcha či chladivý obklad. Babičky nedaly dopustit na potření spálenin tvarohem nebo bílým jogurtem. Pomoci však mohou i kolečka salátové okurky přímo z lednice.

Vytvořily se vám na spálené kůži puchýře? Rozhodně je neprotrhávejte! Do ran by snadněji pronikla infekce a potíže by se ještě zhoršily. Na místě jsou studené obklady. Pokud se při silném spálení objeví i otok postiženého místa, nevolnost a bolesti hlavy, vydejte se k lékaři. Některé vážné případy se neobejdou bez hospitalizace, jindy stačí předepsat kortikosteroidy, které uleví od zánětu.

krémKrém: foto Pixabay

Pár slov o vhodné ochraně

Chránit před UV zářením by se měli všichni bez ohledu na fototyp. Jste-li ke spálení náchylnější, používejte opalovací přípravky s vysokým UV faktorem. Dámám doporučuji poohlédnout se na léto i po make-upu s ochranou SPF. Rakovina kůže se totiž objevuje nebezpečně často, proto ochranu nepodceňujte.

Zdroj: https://www.dermanet.cz/cs/kozni-choroby/abeceda-koznich-nemoci/spaleni-sluncem-(dermatitis-solaris)__s589x7312.html

Opalování: náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.