Sorbitol E420: Éčko, které někteří považují za nebezpečné

Léky

Sorbitol se řadí mezi nejoblíbenější umělá sladidla. Je typem cukerného alkoholu, kam patří taková sladidla, jako je například xylitol, erythritol či mannitol. Vzhledem k tomu, že cukerné alkoholy jsou samy o sobě méně sladké, používají se často v kombinaci s umělými sladidly. Sorbitol nese označení E420, což je důvod, proč se jej spousta lidí obává. Sorbitol je z 25 % používán v potravinách, zbylých 75 % je využito na zubní pasty, léčiva či dokonce kosmetiku.

Sorbitol a jeho zdroje

Cukerné alkoholy se obvykle přirozeně vyskytují v zelenině a ovoci. V případě sorbitolu jsou největším zdrojem sušené švestky (ve 100 g obsahují až 10,8 g sorbitolu). Dále pak mohou být zdrojem ostružiny, čerstvé švestky, meruňky, jablka a hrušky. Sorbitol se nachází ve žvýkačkách, sirupech, tabletách proti kašli, v karamelkách, mátových bonbonech, sušenkách, čokoládách a v některých výrobcích určených pro diabetiky.

Žvýkačky

Foto: Pixabay

Chuť sorbitolu

Sorbitol není tak sladký, jako sacharóza. Obsahuje asi jen 50 až 60 % její sladkosti. Avšak má schopnost maskovat hořkou chuť sacharinu a také zabraňuje krystalizaci. Dostupný je ve formě vloček nebo bílého prášku. Při kontaktu s jazykem má silný chladivý účinek. Odtud jeho časté použití ve žvýkačkách. Používá se také jako změkčovadlo, zvlhčovalo či protispékavá látka, dodává pokrmům vhodnou strukturu. Je chemicky inertní a stabilní při vysokých teplotách. Vzhledem k uvedeným vlastnostem se používá v potravinách, které mají tendenci vysychat a tvrdnout (pečivo, čokoláda).

Sorbitol a možné nežádoucí účinky

Nadměrná konzumace sorbitolu či jiných cukerných alkoholů vede k zažívacím potížím, jako je plynatost, bolesti břicha, říhání apod. Z tohoto důvodu je dobré užívat maximálně 15 až 50 g sorbitolu denně. Kojící matky by se tomuto sladidlu měly raději vyhýbat, protože může přinést zažívací obtíže kojeným dětem. Cukerné alkoholy, včetně sorbitolu, patří mezi látky, které mají zanedbatelnou toxicitu a nepředstavují zdravotní riziko. Sorbitol je uznáván jako netoxická látka.

Sorbitol a cukrovka

Cukerné alkoholy se špatně vstřebávají, nezpůsobují tedy náhlé výkyvy cukru v krvi. Pokud je ale zkonzumované množství větší, může to mít neblahý vliv na hladinu krevního cukru. Obecně se ale uznává za sladidlo, které je vhodné pro diabetiky. Existuje celá řada diabetických produktů, které obsahují právě sorbitol.

Sorbitol a léky

Sorbitol se velmi často přidává také do některých léčiv. Sám o sobě žádné léčivé účinky nemá, může ale vylepšit strukturální vlastnosti léků. Používá se zejména při výrobě kapslí a tablet. V sirupech je používán, aby zabránil krystalizaci tekutiny kolem uzávěrů lahví.

Zdroje info:

https://dietetycy.org.pl/sorbitol-e420/

https://www.ferpotravina.cz/seznam-ecek/E420

https://www.researchgate.net/publication/350063688_Sorbitol_-Its_Applications_in_Different_Fields

Foto: Pixabay