Antikoncepční pilulky: Další využití hormonální antikoncepce

Antikoncepce

Antikoncepční pilulky se staly revolucí na poli plánování rodičovství. Zatím žádná metoda nedosáhla takové úspěšnosti, jako právě pilulky. Díky nim se dá rodičovství naplánovat na dobu, kdy to bude partnerům vyhovovat. I když existují určité negativní účinky při dlouhodobém užívání antikoncepce, existují také účinky pozitivní. A na ty se v tomto článku zaměříme. Antikoncepční pilulky toho totiž umí mnohem více, než jen zabránit početí.

Antikoncepční pilulky zmírňují premenstruační syndrom

Premenstruační syndrom (PMS) zahrnuje bolesti v podbřišku, bolesti hlavy, nevolnost, tlak v podbřišku, změny a výkyvy nálad (podrážděnost), citlivost prsou nebo nadýmání. Všechny tyto příznaky jsou způsobeny změnou hormonů. Tyto symptomy zažívá každý měsíc na 90 % žen. Hormonální antikoncepce si umí s těmito projevy poradit a zmírňuje je.

Antikoncepce

Foto: Pixabay

Antikoncepční pilulky na slabší krvácení

Množství krve, které při menstruaci odchází, se u každé ženy liší. Pokud ale trpíte silným menstruačním krvácením, mohou vám hormonální antikoncepční pilulky pomoci. Ztenčují totiž děložní sliznici, a to znamená menší míra krvácení. Příliš silné krvácení by přitom mohlo způsobit únavu.

Pilulky a akné

Antikoncepční pilulky často užívají dívky v pubertě, u kterých se obvykle objevuje ještě jeden problém: akné. To je ale možné také odstranit antikoncepcí. Akné je totiž způsobeno nadbytkem hormonů androgenů. Antikoncepce brání vývoji tohoto hormonu, čímž snižuje výskyt akné. Tímto způsobem můžete ušetřit za kosmetické přípravky, které odstraňují akné.

Antikoncepcí proti onemocnění

Antikoncepční pilulky rozhodně NECHRÁNÍ před vznikem pohlavních chorob. Tohle umí stále jen prezervativy. Ukázalo se ale, že antikoncepce může ochránit před vznikem zánětlivého onemocnění pánve. A to tak, že zahušťuje cervikální hlen. Pro bakterie je pak mnohem obtížnější dostat se do dělohy, vejcovodů či vaječníků.

Zdroje info:

https://www.womenshealthmag.com/sex-and-love/a19969416/sex-with-an-iud/

https://www.plannedparenthood.org/learn/birth-control/birth-control-pill/how-do-i-use-the-birth-control-pill

Foto: Pixabay