Seitan: co to je a jak si na něm pochutnat

Seitan

Už jste někdy slyšeli o seitanu? U nás ho známe také pod označením pšeničný lepek nebo pšeničné maso. Je to velice zajímavá alternativa masa pro vegany a vegetariány. Svou strukturou se totiž blíží klasickému živočišnému masu více, než například sójové maso, tofu či tempeh. Je významným zdrojem bílkovin. Vyhnout by se mu měli lidé s celiakií nebo zvýšenou citlivostí na lepek – jedná se v podstatě o lepek ve své téměř čisté podobě.

Jak se připravuje?

Seitan se vyrábí promýváním škrobu z pšeničné mouky. Výsledkem je lepivá směs, která má porézní, mírně vlákninou a houbovitou strukturu – ta se blíži klasickému masu. Slovo seitan pochází z Japonska, a v překladu je sei – být, tanpak – bílkovina. Seitan vynalezli buddhističtí mniši jako náhradu klasického masa a ryb. Chuť seitanu je neutrální, takže je možné si jej doladit použitím vhodných surovin (zeleninové, houbové vývary, řasy, bylinky apod.).

Místo masa

Seitan můžete použít stejnými způsoby, jakými používáte klasické maso. Můžete si tedy připravit sekanou, steak, guláš, masové kuličky nebo kousky seitanu v těstíčku či trojobalu. Seitan je taktéž mletý, který můžete použít na výrobu lasagní, boloňské omáčky, chilli con carne a dalších pokrmů. Pokud nakrájíte seitan na tenké plátky, můžete ho použít k pečivu místo salámů.

Seitan a shiitake

Seitan: Zdroj obrázku Pixabay.com

Domácí seitan

Seitan lze vyrobit v každé domácnosti, suroviny na jeho přípravu nejsou nic exotického. Ingredience na základní přípravu seitanu jsou tyto: 1 kg pšeničné mouky a 600 ml vody. Přidat můžete i další ingredience, například 80 až 120 ml sójové omáčky (v tom případě použijte méně vody – když přidáte 120 ml sójové omáčky, použijte jen 480 ml vody), 4 lžíce volitelných bylinek (například 2 lžíce oregana a 2 lžíce tymiánu – mohou být čerstvé, sušené i z mrazničky). Směs můžete dochutit ještě 2 lžičkami sušeného česneku. Z těchto ingrediencí vypracujte tuhé, ale přesto pružné těsto. To potom dejte do misky, zalijte vodou a dejte do lednice. Odpočívat by mělo minimálně 30 minut, lze jej však připravit den předem a nechat odpočívat přes noc.

Vymývání škrobu

Nyní vás čeká ta nejsložitější práce – vymývání škrobu. To uděláte tak, že do mísy se seitanem nalijete studenou vodu přímo z vodovodu a těsto několikrát promnete. Bílou vodu slijte a opět zalijte čistou studenou vodou. Opět těsto promněte a takto postupujte dokola, dokud voda, kterou sléváte, nebude průhledná. Může to trvat i 15 minut. Na konci vám zůstane poměrně tvrdé těsto. Můžete z něj vytvarovat váleček, je ale pravděpodobné, že varem změní svůj tvar.

Vaření seitanu ve vývaru

Vývar je způsobem, jak můžete ovlivnit chuť seitanu. Na Dálném východě se vývar velmi často připravuje s přídavkem sójové omáčky, zázvoru a řas. My vám nabízíme méně odvážný vývar. Smíchejte 720 ml vody, 120 ml sójové omáčky, 1 lžíci mleté sladké papriky, 1 lžíci sušeného česneku a 1 lžičku cukru. Tuto směs přiveďte k varu. Vložte seitan a duste na mírném plameni asi hodinu. Poté seitan vyjměte. Po ochlazení můžete konzumovat.

Seitan: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com