Samá práce, žádná zábava aneb Syndrom vyhoření

vyhoření

V dnešní době není snad jediný člověk, který by nebyl neustále zaneprázdněný. Jistě znáte ten každodenní kolotoč: práce, děti, domácnost, zaplatit všechny výdaje a odpočinek v nedohlednu. Co vás čeká na konci? Syndrom vyhoření jako z učebnice.

Stres v červených hodnotách

Syndrom vyhoření je laicky řečeno „nemoc z povolání“. Způsobuje jej chronický stres, který zažíváme zejména při práci. Objevit se ale může po jakémkoliv dlouhém stresujícím období (například pokud několik let kombinujete školu s prací). Vyznačuje se totální ztrátou motivace k čemukoliv, únavou, negativismem a cynismem, nechutí k práci a celkovou emoční vyčerpaností. Velmi často se tento syndrom objevuje u zaměstnanců, kteří jsou denně v kontaktu se zákazníky či obecně při práci s lidmi. Pokud se denně cítíte přepracovaní a nešťastní, jste stále v napětí a hlavou vám krouží jen pesimistické scénáře, je třeba zabrzdit a vyhledat pomoc. Při vzniku depresivních stavů to platí dvojnásob.

stresStres: foto Pixabay

Vývojové fáze syndromu vyhoření

  1. Nadšení – Většinou přichází s nástupem do nové práce. Člověk je z ní nadšen, baví ho a je do ní zcela ponořen. Své práci vše podřizuje a postupně ukrajuje ze svých koníčků a času stráveného s přáteli.
  2. Stagnace – Počáteční nadšení ustupuje a člověk zjišťuje, že jeho práce není tak ideální, jak si zprvu myslel. Začíná se tedy znovu věnovat svým koníčkům.
  3. Frustrace – Člověk začíná pochybovat o smyslu své práce.
  4. Apatie – Zaměstnanec už vykonává jen to nejnutnější, práce jej nenaplňuje a dělá ji jen pro zisk financí.
  5. Vyhoření – Toto poslední stádium se projevuje fyzickým i psychickým vyčerpáním, někdy zhroucením.

s přáteliS přáteli: foto Pixabay

Jak s ním bojovat?

Pokud cítíte, že na syndrom vyhoření už nějakou dobu aspirujete, zkuste se zastavit a pár věcí přehodnotit. Vypište si na papír věci, které vás nejvíc stresují a popřemýšlejte, které z nich můžete změnit nebo úplně vypustit. Vždy je nějaká možnost, jak ze začarovaného kruhu zoufalství ven. Naordinujte si také více odpočinku, ať už aktivního nebo pasivního a stýkejte se s přáteli. Člověk není stroj, který neomezeně funguje, ale potřebuje také regeneraci a kvalitní spánek. Posledním krokem by měla být návštěva odborníka, psychologa nebo terapeuta. Není to žádná ostuda a včasná terapie je vždy lepší než zhroucení.

Zdroje: https://nemoci.vitalion.cz/syndrom-vyhoreni/

https://rescuetime.wpengine.com/burnout-syndrome-recovery/#Burnout-definition

Vyhoření: Náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.