Rychlý či pomalý puls u dětí: co je normální?
Měření tepové frekvence je velice snadné. Zvládne to skutečně každý! Nepotřebujete žádné složité pomůcky. Stačí jen hodinky s vteřinovkou, či digitální stopky. Měří se nejen sportovci, ale správné hodnoty by měly zajímat každého z nás. Odchylky signalizují zdravotní problémy, jako je srdeční arytmie. A když jsme zdrávi, může nám měření tepu napomoci i při shazování kil!
Puls není ani u každého dítěte stejný
Mladší děti mají fyziologický tep vyšší. A to z toho důvodu, že nemají plně vyvinutou pumpovací kapacitu. Jak rostou, srdce se zvětšuje a tep zpomaluje. Proto se uvádí hodnoty:
- Novorozenec: 120-160 bpm
- Kojenci do 1 roku: cca 100-140 bpm
- Předškolák (3-5 let): 80–120 bpm
- Školní věk (6-11 let): 75-118 bpm
- Dospívající (12-15 let): 60-100 bpm
Hodnoty jsou ovšem jen orientační. Liší se podle zdrojů a metody měření. Při měření však obecně platí několik pravidel. Zhruba tři minuty před měřením se uvolněte, posaďte a vydýchejte se. Jestli měříte dítě, je to složitější. Ale princip je stejný. Pokud měříte klasicky bez přístroje, zvolte zápěstí nebo tepnu na krku. V každém případě si pamatujte, že čím déle ji držíte, tím více ovlivníte výsledek.
Pak už jen stačí hlídat hodinky po dobu 30 sekund. Výsledek vynásobíte x2. Nebo počkejte 60 sekund a nemusíte nic násobit.
Co ovlivňuje tep?
Tep se mění v závislosti na:
- Fyzické aktivitě či stresu
- Teplota prostoru a počasí
- Emoční rozpoložení
- Fyziologické zvláštnosti (různá onemocnění a mutace)
Kdy je tep v normě a kdy ne?
- Normální klidový puls se odvíjí dle věku dítěte. Pokud jsou nějaké odchylky, nemusí to nutně znamenat, že je dítě nemocné. Ale je dobré stav hlídat.
- Tachykardie: tento problém nastává, pokud je tep trvale nad horní mezí. Nicméně ji doprovází i další příznaky. Jako je dušnost, horečka, bledost a bolesti.
- Bradykardie: tep je na spodní hranici. Rovněž ji doprovází únava, závratě a mdloby.
Pokud má dítě v klidovém režimu tep mimo hranice, je nutné situaci řešit. Potíže často doprovází cyanóza, dušnost a bolesti na hrudi.
Co puls může ještě signalizovat?
- Infekce či horečka zvyšuje tep, dokud se stav nelepší
- Srdeční vady, arytmie a zánět srdce
- Dehydratace či anémie
- Nadměrná konzumace energetických nápojů a kofeinu
- Stres, úzkosti
Zdroje info: aktin.cz, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21905522/
Náhledové foto: Pixabay