Proč poporodní deprese matky ovlivňuje vývoj dítěte
Jakákoli neléčená psychická nemoc je velkým problémem! Velký stres způsobený porodem, kojením a jinou fází života, je obrovský. A pokud maminka čelí depresím už během těhotenství, lehce se to přenese na dítě. Vše se odehrává prostřednictvím placenty a krve. Takto se začnou měnit centra, která odpovídají za emoce.
Co je poporodní deprese?
Poporodní deprese je závažné psychické onemocnění objevující se po porodu. Nejedná se o žádné výkyvy nálady. Ty se většinou za pár dní vytratí. Přetrvávající deprese jen tak neodejdou. Projevují se beznadějí, úzkostí, nespavostí, podrážděností a sebepoškozováním.
Dopad na dítě je velký někdy až destruktivní
Neléčená poporodní deprese negativně ovlivňuje dítě i v děloze. V prvních měsících je emoční ladění mezi matkou a dítětem zásadní. Vytváří se tzv. vazba. Jestliže matka nereaguje na potřeby dítěte, bude frustrovaná a ve stresu. To ovlivňuje vývoj mozku, schopnost empatie a zvládání emocí.
Tyto děti pak mají problém se soustředěním, úzkostmi a depresemi. Mají potíže se sociálním chováním a sebevědomím. Riziko se násobí v rodinách, kde se tyto problémy neřeší. A jsou takříkajíc tabu!
Klíčová je jako vždy včasná diagnóza
V České republice se onemocnění diagnostikuje zatím omezeně. Ale i tak toto číslo stoupá. Řada žen se za sebe stydí. Myslí si, že jsou špatnými matkami! Je řada lidí, především mužů, které by ženy takto nálepkovali. Ale nemáte se za co stydět! Existují jednoduché metody, jak si můžete pomoct.
V některých státech se po porodu ženám věnují i ohledně psychiky. Nicméně v ČR se zatím cílí pouze na to, že porodíte, a jdete dom. Málokdo si uvědomuje, že duševní stav ovlivňuje vývoj celé rodiny.
Pomoc existuje – jen ji musíte jít naproti
Léčba zahrnuje psychoterapii, podporu blízkých a medikaci. A to především při vážnějších případech. Velkou roli hraje komunikace a porozumění od okolí. Pokud budete danou ženu odsuzovat, půjde si akorát tak hodit mašli. Je potřeba si uvědomit, že nejde o slabost ani o chybu matky. Naopak, je nutné maminku podpořit a přivést ji za odborníkem. Čím dřív tím líp.
Zdroje info: usmevmamy.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK519070/
Náhledové foto: Pixabay