Proč byste si měli hlídat hladinu CRP a čeho je ukazatelem?

Doktor vám řekl, že máte zvýšené CRP, a vy se ptáte, co to vlastně znamená? V podstatě se jedná o běžný ukazatel, jehož zvýšená hladina může svědčit o nemoci, poškození tkání, nekróze tkání a také o postupující infekci imunitního systému. Jak test CRP funguje a co hladina CRP odhaluje?

CRP – protein

CRP je zkratka pro C-reaktivní protein, což je jeden z tzv. proteinů akutního stadia, který je součástí přirozené imunitní reakce organismu. Když je poškozen, vzniká zánětlivá reakce, během které je CRP dodáván játry ve zvýšené míře a podle toho vylučován do krve. Proto se při onemocnění, poškození tkání nebo v důsledku úrazu hladina CRP skutečně zvyšuje, a to již 4-6 hodin po vypuknutí procesu. Nejvyšší hodnoty dosahuje zpravidla za 24-48 hodin.

Hladina CRP se využívá nejen k diagnóze o přítomnosti akutní infekce, ale navíc o riziku vzniku různých infekcí v průběhu života. V několika případech může zvýšená hladina CRP předpovídat rozvoj cukrovky, aterosklerózy nebo jiných onemocnění.

Co zvyšuje jeho hladinu?

  •       akutní bakteriální infekce
  •       virové onemocnění
  •       traumatické poškození tkáně
  •       akutní infarkt myokardu
  •       akutní zánět slinivky břišní a nekrózy
  •       některé nemoci imunitního systému
  •       rozšířená ateroskleróza

Kromě výše uvedených případů může být hladina CRP zvýšená u pacientů s rakovinou, diabetiků nebo těhotných žen. Hladina CRP může být zvýšena také v důsledku chirurgického zákroku. V takovém případě vysoké hodnoty CRP obvykle po třech dnech odezní. Pokud se tak nestane, je možné, že v místě operační rány dochází k bakteriální infekci.

Zvýšené hodnoty CRP mohou být také důsledkem infekce imunitního systému. Dlouhodobě vysoké hodnoty CRP mohou také svědčit o rozvoji aterosklerózy, což je zánět tepen. Tito jedinci jsou častěji vystaveni vyššímu riziku vzniku kardiovaskulárních onemocnění, vysokého krevního tlaku nebo dokonce demence.

Foto: Pixabay

Test CRP

Hladina CRP se zjišťuje z krve. Test lze provést přímým odběrem krve ze žíly, kdy je zkumavka s krví odeslána do výzkumného zařízení. V takovém případě musí člověk vyčkat na výsledek do druhého dne, v intenzivních případech přinejmenším několik hodin. Druhou alternativou je test z prstu (POCT), což je kapka krve, kterou pacientovi odebere zdravotník, který použije speciální zařízení, aby získal výsledek během několika minut. V každém případě je tato alternativa spíše orientační, protože odběr krve ze žíly poskytuje spolehlivější výsledky. CRP testy jsou také běžně dostupné v lékárnách.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441843/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5908901/

Náhledové foto: Pixabay