Syndrom polycystických vaječníků: poměrně běžný jev u žen

Žena

Syndrom polycystických vaječníků je úkaz, který postihuje miliony žen po celém světě. Jejich příznakem mohou být bolesti v oblasti podbřišku, zejména po stranách, nepravidelná menstruace a hormonální nerovnováha. Právě hormonální poruchy mohou způsobit celou řadu zdravotních problémů, včetně tohoto syndromu. Ten je způsoben nerovnováhou ženských reprodukčních hormonů.

Syndrom polycystických vaječníků a jeho léčba

Vhodnou léčbu naordinuje lékař a ta je také tím, čím by se ženy měly primárně řídit. Určité stavy ale může pomoci zmírnit také bylinná léčba. Než se pro jakoukoli rozhodnete, konzultujte ji se svým lékařem. Tím spíše, pokud užíváte pravidelně nějaké jiné léky.

Ashwagandha

Jedná se bylinku, kterou řadíme mezi adaptogeny. To znamená, že působí proti stresu, její užívání je bezpčné pro každého bez výjimky a navíc má normalizující účinek pro organismus (normalizace hormonů). Některé výzkumy naznačují, že tato bylina snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu a tím přirozeně zlepšuje příznaky syndromu polycystyckých ovarií, jako je stres a přibývání na váze.

Skořice a bazalka

Voňavá skořice může pomoci regulovat hladinu cukru v krvi. Právě tuto potíž sdílejí ženy, které syndromem trpí. Bazalka posvátná, známá též pod označením „Tulsi“ má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. U syndromu polycystických vaječníků může být prospěšná tím, že vyrovnává hormony.

Skořice

Foto: Pixabay

Kurkuma a máta

Kurkuma má protizánětlivé účinky. Kurkumin vykazuje též antioxidační účinky. Máta může pomoci snížit nadměrné tělesné ochlupení. I to jsou běžné příznaky tohoto onemocnění vaječníků.

Pískavice řecké seno

Tato bylinka je léčivá pro muže i pro ženy. Má mnohé léčivé vlastnosti. Mimo jiné pomáhá regulovat hladiny cukru v krvi a zlepšuje hormonální rovnováhy. I to je velmi důležité při léčbě syndromu polycystických ovarií.

Zdroje info:

https://napiers.net/blogs/news/8-herbs-for-managing-pcos-symptoms

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9844343/

https://www.evopure.co.uk/ashwagandha-for-pcos/

Foto: Pexels