Podle čeho můžete poznat, že trpíte spánkovou apnoí?

Apnoe

Spánková apnoe je porucha spánku, která způsobuje zástavy dýchání. Nemoc tedy narušuje přívod kyslíku do těla a ovlivňuje zdraví pacienta a kvalitu jeho odpočinku. V důsledku zástavy dechu dochází k opakovaným mikroprobuzením až stokrát za hodinu. Člověk není schopen vstoupit do hlubokého spánku, a i po dlouhém odpočinku se cítí unavený.

Jaké příznaky trápí lidi se spánkovou apnoe?

Během spánkové apnoe se projevuje nejen chrápáním a nepravidelným dýcháním, na které vás zpravidla upozorní jiná osoba. Spánková apnoe se projevuje i dalšími vedlejšími účinky. Mezi nejčastější patří:

  •       náhlé probuzení provázené dušností
  •       probuzení se suchem v ústech a bolestí v krku
  •       ranní bolesti hlavy
  •       probouzení
  •       denní ospalost
  •       problémy s pozorností
  •       podrážděnost

Jak poznat, že je čas navštívit lékaře? V případě, že vás někdo upozornil, že chrápete, věnujte pozornost intenzitě chrápání, dušení nebo lapání po dechu, které vás budí, a nadměrné denní ospalosti. Pokud se setkáváte s těmito příznaky, neváhejte a obraťte se na svého lékaře, který určí léčbu a potřebná vyšetření.

Jak probíhá diagnostika a léčba?

Přemýšlíte, kam se obrátit v případě, že máte problém? Existují speciální spánková centra pro analýzu apnoe. Testování zahrnuje kontrolu dýchání a dalších podstatných schopností přes noc a testování lze provést ve zdravotním centru nebo v domácnosti s využitím zapůjčeného přístroje. Lékař může také doporučit návštěvu u ORL, neurologa nebo u alergologa k objasnění příčin problémů a rozhodnutí o vhodné léčbě. V lehčích případech lze tento problém řešit změnou životního stylu, například omezením kouření a snížením hmotnosti.

Spánková apnoe
Foto: Pixabay

Při závažnějších případech se využívají složitější opatření založená na speciálních pomůckách, určených na pomoc s dýcháním přes noc. Vzhledem k tomu, že léčba pomocí pomůcek vyžaduje spaní se speciální maskou, může být spánek na začátku nepříjemný. V několika málo případech je potřeba chirurgický zákrok. Včetně zdravého způsobu života založeného na pravidelné a vyvážené stravě a cvičení, může i kvalitní polštář nabídnout pomoc s problémem spánkové apnoe.

Zdroje info: https://www.nhlbi.nih.gov/research/sleep-apnea, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459252/

Náhledové foto: Pixabay