Přeslička a lidské zdraví

Přeslička

Přeslička je poměrně často se vyskytující rostlinou, a to jak na polích, lukách a mezích, tak i na zahradách. Vyskytuje se pochopitelně hlavně planě, a to mimo vyznačené záhony a pěstební prostor. Určitě si najde ale poměrně pestré využití. My se tedy zaměříme nejen na samotný původ přesličky a detaily týkající se jejího vzrůstu. Důležité bude zejména využití přesličky. Postupně se přesvědčíme o tom, že se jedná o velmi prospěšnou rostlinu, která má multifunkční využití.

Přeslička se představuje

Přeslička se řadí mezi vytrvalé rostliny. Typický je u ní zejména článkovitý oddenek, z něhož v průběhu jarních měsíců jednoduchý lodyhy s rýhování ve žluté a načervenalé barvě. Vysoké mohou být až 20 cm. Listy mají pochvovitý tvar a na jejich koncích se nacházejí šištice. Nejčastěji roste přeslička v oblastech, které disponují větším množstvím vláhy. Jedná se tedy o mokřiny, brázdy a spousty míst, která jsou dostatečně zavlažována. Miluje písčité a hlinité půdy.

Sběr přesliček

Z přesličky se sbírá letní zelená nať, a to bez oddenku. Při sběru si hlavně dejte pozor na záměnu přesliček. Optimální je pochopitelně přeslička rolní. Vyhněte se ale druhům jako přeslička bahenní anebo přeslička mokřadní či lesní. Ty jsou bohužel jedovaté. Sbírat můžete pohodlně od června až do září. Při sušení je vhodné přesličky jeden den předsušit na otevřeném slunci.

Účinné látky a využití přesličky

Samotných účinných látek je v přesličkách spousta. Jmenovat bychom mohli například třísloviny, flobafen, tuky, pryskyřici, saponiny, equisetonin a kyseliny křemičitou a equisetovou. Výborné jsou přesličky zejména pro podporu vylučování moči. Zapomenout nelze ani na mnohem lepší tvorbu bílých krvinek a také na skvělé účinky proti tuberkulóze. Účinkuje i při poúrazových stavech anebo při zánětech sliznic a mnohých dalších obtížích.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.