Přes populaci se prohání porucha OCD, jak ji léčit?

OCD

Lidé si pravidelně spojují fixaci nebo obsesi s člověkem, který si několikrát za hodinu myje ruce ze strachu z bakterií a nemocí. Tento problém pramení z neklidu a lze se ho častěji zbavit díky odbornému vedení. Pro obsedantně-kompulzivní chování se používá zkratka – to odkazuje na nutkavé jednání, zvyky, které přinesou úlevu.

Jak poznáte, že trpíte OCD?

Vtíravé myšlenky, kterých se nelze zbavit

  • Reálné obavy – ukradnou mi auto…
  • Iracionální obavy – ublížím svým drahým…
  • Záhadné myšlenky – vše musí mít své místo, žlutá nosí smůlu…

Kompulzivní chování a rituály

  • Vyhýbavé chování – nepůjdu na veřejnou toaletu…
  • Kontrola a čistota – hned si půjdu umýt ruce, osprchovat se…
  • Myšlenkové rituály – odříkávání formule, vyjmenovávání členů královské rodiny…
  • Zvyky v chování – musím třikrát zamknout, patnáctkrát cvaknout zuby…

Projevy OCD

Zatímco kompulzivní trojí poklepávání Sheldona Coopera v seriálu vyvolává u diváků úsměv, v opravdovém životě to moc zábavné není. Kompulzivita nejde zvrátit. Nic je neuklidní, a tak se stejná situace opakuje stále dokola. Je to jako při odchodu z domu, kdy přemýšlíte zde jste zamknuli. Nebo zda se vám zamknuly dveře u auta a atd. Situaci musíte jít zkontrolovat, jinak ten pocit úzkosti a strachu nezmizí!

Kdo je OCD nejvíce nakloněn

OCDOCD se objevuje v dětství nebo v pubertě, ale může se projevit i později. V některých případech se děje jako epizoda, ale vrací se v jakékoliv podobě a mění svou podstatu – úvahy a zvyky. Také existuje dědičný předpoklad pro tento problém. OCD ovlivňuje muže i ženy, ale ti vyhledávají nabídku pomoci. Vliv má i dětství, kdy rodič dožene dítě k rozvoji tohoto onemocnění.

Varovné příznaky

Obsedantně-kompulzivní chování začíná nenápadně. Každý zná šílené sny nebo fantazie plné nemožných věcí! Každý má strach nebo neobvyklé úvahy – každý se v určitém okamžiku zamyslí nad tím, že možná nevypnul sporák. Často je to způsobeno složitostí myšlenek v mozku, které dodávají jakýsi rozruch. Problémem je, když tyto úvahy probíhají v souvislosti s neklidem, extrémním tlakem a duševní tísní. V případě, že si všimnete, že se určité náznaky začaly objevovat běžně a nemůžete je potlačit, je na čase začít okolnosti řešit.

OCD 2
Foto: Pixabay

Co způsobuje OCD?

Spouštěčem je neklid. Necítíte se jistě v novém prostředí, to ve vás vyvolává pocit trapnosti a úzkost se mění v obtěžující myšlenku všechno je špatně. Po ní často následuje nutkavá nebo zdánlivě útěšná činnost. V novém prostředí se to může jevit jako vhodné. Problém je v tom, že tento jev začíná stále růst.

Co dělat, když mám OCD?

Samozřejmě, že když nepříjemné období pomine, nepříjemné pocity se zmenší a vedlejší účinky OCD zmizí, ale je velmi obtížné zvládnout poruchu sami. Většina trpících se často zdráhá vyhledat nabídku pomoci a stydí se za sebe. Každopádně už jen to, že víte, že máte problém, vám může pomoci. V případě, že vás porucha odvádí od normálního života, mohou vám v začátcích pomoci sedativa nebo antidepresiva. V každém případě je neustále nutné začít s vhodnou psychoterapií.

Zdroje info: https://www.nzip.cz/clanek/724-obsedantne-kompulzivni-porucha-zakladni-informace, neuraxpharm.com

Náhledové foto: Pixabay