Pokožka ukazatelem zdraví: Změny byste rozhodně neměli podcenit

Pokožka

To, jestli je s naším tělem všechno v pořádku, nám může prozradit i pokožka. Je důležitým orgánem lidského těla, který má zejména ochrannou funkci. Různé nemoci ale mohou způsobit, že se její vzhled určitým způsobem změní. A to nemluvíme pouze o žloutence, která je asi nejčastější změnou pokožky. Pokud na sobě zpozorujete kteroukoli z následujících změn, rozhodně navštivte svého lékaře.

Svědivá pokožka

Pokud vás pokožka svědí více než šest týdnů v kuse, pak je zřejmě něco špatně. Rozhodně byste měli navštívit svého lékaře. V některých případech je velmi obtížné určit, která část těla svědí nejintenzivněji. V jiných případech svědění nastane pouze na určitém místě – to může být předzvěstí nediagnostikovaného nádoru. Zatímco někdy postačí změnit prostředek na praní nebo produkty na péči o pokožku, jindy se může jednat o tak závažná onemocnění, jako je leukémie, rakovina prostaty, rakovina pankreatu, rakovina jater nebo nádor na mozku.

Pokožka v zimě

Zdroj foto: Pixabay.com

Změny barvy jazyka

Změnu barvy jazyka velmi často podceňují pacienti, kteří to obvykle vysvětlují jídlem, které konzumují. To je velká chyba. Tyto změny – zejména na tmavě červenou barvu – mohou naznačovat rakovinu slinivky břišní, ledvin nebo plic. Stává se, že atypické barvení doprovázejí i další příznaky, např. odtržení pokožky.

Vícečetné bradavice na těle

Toto je další změna, kterou pacienti obvykle podceňují. Několik bradavic nepředstavuje pro naše tělo hrozbu. Stává se však, že se jejich počet náhle zvyšuje a jsou doprovázeny dalšími problémy, jako je svědění. Pak tyto změny mohou svědčit o rakovině žaludku, plic nebo prsu.

Divné chlupy na těle

Chlupy dlouhé 3-4 cm se mohou zpočátku objevit pouze na obličeji. Postupem času však také začnou růst na místech, kde jsme dříve ochlupení neměli – hlavně na ušních boltcích. Je pro ně charakteristická světlá barva. Mohou být projevem rakoviny plic, pankreatu a střev, stejně jako leukémie.

Mnohočetné otoky a ulcerace

Otoky se mohou objevit po celém těle. Často jsou doprovázeny nevzhlednými puchýři a červenými skvrnami, které se postupem času promění na vředy. Mohou také nastat jinými způsoby, například na pooperačních jizvách nebo poranění kůže. Popsané změny mohou naznačovat mnoho onemocnění, vč. myeloidní leukémii, lymfom nebo myelom.

Fialový erytém kolem očních víček

Charakteristický fialový erytém kolem očních víček může naznačovat rakovinu prsu, vaječníků, gastrointestinálního traktu nebo plic. Erytém je často doprovázen otokem očních důlků. Stává se, že erytém postihuje i další části těla: výstřih, ramena, krk, prsa.

Zdroj náhledové foto: Pixabay.com