Počítače jsou součástí našeho života, ale ubližují nám

Počítač

Počítač, v případě, že je vše v pořádku s obrazovkou, by sám o sobě neměl u dospělého člověka způsobit žádnou dioptrickou deformaci. Ať tak či onak, dlouhodobé sledování obrazovky klade vysoké nároky na zrakové vnímání. Ale dochází k oslabení dalekozrakosti a bolestem hlavy. Z tohoto důvodu potřebujeme nosit brýle!

Možná je dobré mít obrazovku poněkud zakloněnou dozadu a s vysokou frekvencí kmitání (od 75 Hz), vysokým rozlišením a antireflexním filtrem.

Dnes máte k dispozici oční ochranu

Při práci s jinými druhy obrazovek se vyplatí nechat si vyrobit brýle speciálně pro práci s počítačem, které se soustředí na vzdálenost 50 až 100 cm. Neobvykle zpracovaná skla používaná v těchto brýlích minimalizují odlesky a povrchové odrazy a kompenzují záblesky na obrazovce. Tyto brýle zabraňují vzniku negativním účinkům, které se u většiny uživatelů objevují po dvou hodinách práce na počítači – unavené oči, zastřené vidění, zarudnutí spojivek a pocit pálení, slzení nebo sucha v očích.

Suché oko je zpravidla způsobeno sníženým mrkáním. Při každém mrknutí horní víčko zvlhčuje oční sliznici. Tím ji zbavuje malých nečistot a zabezpečuje ji před infekcí. Když se oko soustředí na obrazovku, počet mrknutí se snižuje a oko vysychá, zejména v klimatizovaných místnostech. Opatření spočívá ve zvlhčování sliznice soustředěným mrkáním nebo využitím očních kapek.

Jak jste na tom se sezením?

Většina uživatelů si při sezení u počítače zničí záda, protože sedí v předklonu – jejich záda jsou prohnutá, s volnými zádovými a břišními svaly, takže páteř nese celou váhu. Páteř se ohýbá v nepřirozené poloze a začíná se poškozovat. Bederní oblast souvisí s bolestmi zad a kyčlí. Následně se hlava často naklání na jednu stranu a zatěžuje krční páteř.

Vznik bolestí z karpálního tunelu?

Tvoří ji dvě linie kostí na vnější straně zápěstí a příčná karpální šlacha na vnitřní straně zápěstí. Mezi nimi probíhají cévy, nervy a vazy, které umožňují výživu a vývoj ruky. Nadměrné úsilí způsobuje, že se vazy poruší, prostor karpální jamky se zmenší a nervy se neprokrví – objeví se třes a bolestí v dlani a prstech.

Sezení u počítače je nezdravé samo o sobě

Je třeba říci, že trávení času u počítače není dobré ani pro náš způsob života – jen sedíme a vynaložená životní energie je téměř nulová. Nespokojenost z pobytu v uzavřeném prostoru podněcuje touhu po něčem k jídlu. Zpravidla nezaženeme hlad a pouze ve spěchu něco bezmyšlenkovitě sníme. Jde o to, že si neděláme přestávku na jídlo, skutečně nevíme, že jsme ho měli, a tak se zanedlouho vydáváme jíst něco jiného. Tento způsob života způsobuje, že mladší generace nežije zdravě, a to vše vede ke zlepšení civilizačních neduhů prostřednictvím rozvoje korpulence!

Umělé spojení se světem

Myšlenka, že jsme prostřednictvím webu spojeni se světem, je nebezpečná. Narušuje kvalitu naší sociální komunikace. Nic se nevyrovná společně prožitému času, který umožňuje rychlou interakci a rozvoj dynamických, skutečných vazeb. Když jste doma sami, rozvine se u vás dříve či později deprese a smutek z osamění.

Závislost na počítači
Foto: Pixabay

Nebezpečné zotročení počítačem

Počítače mohou být návykové v případě, že si neregulujeme čas na nich strávený. Jak se nutkání rozvíjí, délka prožitého času hraním s sebou nepřináší zásadní odreagování. Na druhou stranu, když tyto hry skončí, dostaví se jen mrzutost, slabost a nedostatek uspokojení. Takové stavy vyžadují psychoterapii. Není bezprecedentní, že dospělí, kteří nejsou schopni problém rozpoznat, rozbijí své rodiny – stejně jako u jiných závislostí, které jedince oddělují od jejich společníků a milovníků. Dětem, které nedokážou odhadnout omezení, stanovíme konkrétní časový úsek a zajistíme jeho dodržování, kterému se přizpůsobí a změní každodenní plán.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6198588/, https://bmcpsychology.biomedcentral.com/articles/10.1186/s40359-020-00508-z

Náhledové foto: Pixabay