Nejnávykovější druhy alkoholu: výčet vás může překvapit

Druhy alkoholu

Jakýkoli nápoj, který obsahuje alkohol, se může stát návykovým. A to i přesto, že v něm není obsaženo velké množství alkoholu. Proto bychom neměli podávat ovocná piva dětem, což se bohužel tak často děje. Alkoholismus je problém, který je velice vážný a nedá se vyléčit. Proto je třeba mu raději předejít. Zatímco dříve byl doménou mužů, v současné době narůstá také počet závislých žen a mladistvých. Druhy alkoholu, které k jeho propuknutí směřují, je proto dobré znát.

Druhy alkoholu

Je důležité vědět, že jakýkoli druh alkoholu je pro tělo jed. Určité druhy alkoholu jsou však návykovější mnohem rychleji, než jiné. A zajímavostí je, že nejnávykovější není tvrdý alkohol, jak bychom asi mohli očekávat. Na vrcholu seznamu je nápoj, který mnozí z nás považují za vcelku neškodný. A tím je víno. Studie ukazují, že tento druh alkoholu je nebezpečný zejména pro ženy. U mužů je na začátku alkoholismu jiný nápoj.

Víno

Foto: Pexels

Pivo je nebezpečné pro muže

Právě pivo je nejnávykovějším druhem alkoholu pro muže. I když jsou obecně až pětkrát odolnější vůči alkoholu, než ženy, na scestí je může dostat nápoj s poměrně malým množstvím alkoholu. Velmi snadno na něm vzniká závislost, možná proto, že máme pocit, že množství alkoholu je zanedbatelné. S množstvím alkoholických nápojů to nepřehánějte, i když máte pocit, že nápoj je „neškodný“.

Vodka

Na třetím místě nejvíce návykových nápojů se umístila vodka. Ta je o mnoho silnější než předchozí dva nápoje, neméně je návyková. Pijí ji většinou muži, ženy spíše součástí míchaných nápojů. Což je ale nečiní bezpečnější! Dalšími nebezpečnými návykovými alkoholy je whisky, šampaňské a rum.

Alkoholismus ženy vs. muži

Alkohol je pro ženy až pětkrát škodlivější než pro muže. Zatímco žena si zničí játra pravidelným pitím již za pět let, muž vydrží o dvacet let více!

Zdroje info:

https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-alkohole-ktore-najszybciej-uzalezniaja-szczyt-listy-zaskakuj,nId,6604209

https://researchsocietyonalcohol.org/

Foto: Pexels