Paradentóza: nepříjemné onemocnění, které připravuje o zuby

Zubař

Onemocnění zubů nás dokáží velmi potrápit. V žádném případě se nejedná o nic příjemného. To samé platí i o paradentóza, která je známá jako nemoc dásní. Jaké jsou rizikové faktory pro její vznik, jak se projevuje a léčí? V současné době se již nejedná o neřešitelný problém!

Paradontóza je známým strašákem. Vyskytnout se může u všech věkových kategorií. Její vznik může mnohdy ovlivňovat nevhodný životní styl a velmi špatné stravovací návyky. Vzniká působením bakterií na závěsný aparát zubu a dochází k poškození vazů, které upevňují dásně. Svou roli při vzniku onemocnění hraje špatná ústní hygiena, některá onemocnění či genetická predispozice.

 

Hlavní příznaky paradentózy

Paradentóza patří mezi zánětlivá onemocnění závěsného zubního aparátu. Dlouhodobě neléčený zánět může dospět do stavu, kdy se zuby začnou samovolně uvolňovat a vypadávat. Negativním působením bakteriím, většího množství plaku a zubního kamene dochází k ustupování dásní, které je jedním z příznaků probíhající paradentózy. Ovšem úplně prvním příznakem paradentózy bývá zánět dásní, který je mnohdy bolestivý a po nějakém čase nás zavede do ordinace zubního lékaře. Zánět dásní je charakterizován jejich citlivostí, otokem a krvácením při čistění zubů.

Zubní hygienaFoto: Pixabay

Později se u zubů objevují tzv. choboty, které vznikají v mezeře mezi zubem a dásní a jsou ideálním prostředím pro shromažďování plaku a množení bakterií. Následně může v důsledku ustupujících dásní docházet k obnažování zubních krčků, které sebou nese další problémy. V pozdějších stádiích dochází k viklání zubů, které může v případě neléčení onemocnění skončit jejich ztrátou.

Negativní vliv na rozvoj paradentózy může mít:

  • konzumace velkého množství cukru
  • kouření
  • nesprávná či nedostatečná ústní hygiena
  • neléčené zubní obtíže – kazy

 

Léčba a prevence onemocnění

Při léčbě je důležitá správná a dostatečná ústní hygiena. Používání kvalitních zubních kartáčků, které by se každé zhruba 3 měsíce měly měnit, a speciálních past. Vhodné je i správně čistit mezizubní prostory speciálními mezizubními kartáčky či dentální nití.

Když nepomůže důsledná hygiena a čistění, může lékař zvolit metodu chirurgické léčby. V případě vážných potíží je samozřejmě možné nasadit i antibiotickou léčbu.

K preventivním opatření rozhodně patří pravidelná návštěva dentální hygieny, kde vám budou zuby vyčištěny od zubního kamene. Nesmíme samozřejmě zapomínat ani na pravidelné prohlídky u stomatologa, které dokáží zachytit onemocnění v počáteční fázi.

 

 

Zdroj info: https://www.healthline.com/health/gingivitis

Zdroj info: https://www.mojezdravi.cz/zdravy-zivotni-styl/parodontitida-neboli-paradentoza-vse-o-pricinach-a-lecbe-jak-neprijit-o-zuby-316.html

 

Náhledové foto: Pixabay

 

 

Oblast zdraví mě zajímá a ráda se podělím o své poznatky.