Železo v těhotenství: proč je tolik důležité

Těhotenství

Železo je minerál, který naše tělo potřebuje, protože je zodpovědný za okysličování všech částí našeho těla. Jeho nedostatek je nebezpečný, a to zejména u těhotných žen. To je důvod, proč se hladina tohoto minerálu v těhotenství tolik hlídá. Často se podává v kombinaci s kyselinou listovou, která je dalším velice důležitým prvkem, které těhotné ženy potřebují. V lidském těle má železo hned několik nezastupitelných funkcí.

Úloha železa v lidském těle

Železo je důležité pro výrobu hemoglobinu, který je nositelem kyslíku. Transportuje kyslík z plic do tkání a opačným směrem vrací oxid uhličitý. Dostatek železa je důležitý také pro náš správný imunitní systém. Nedostatek železa se projevuje nepříjemnými symptomy, jako je například únava, závratě, bledá kůže, nevolnost, malátnost, bolest hlavy nebo bolest na prsou, dušnost. V důsledku dlouhodobého nedostatku železa může vzniknout anémie, čili chudokrevnost. A ta vede k nedokonalému okysličování těla.

Těhotenství

Foto: Pixabay

Železo u žen

Ženy v plodném věku jsou anémií ohroženy nejvíce, protože u nich každý měsíc dochází ke ztrátě krve. Proto by se měly ženy, které menstruují zaměřit na zvýšený příjem železa. Stejně tak ženy, které chtějí otěhotnět, nebo již těhotné jsou. Porod sám o sobě je fyzicky náročnou činností. Díky dostatečné hladině železa (která se po porodu bedlivě kontroluje) dochází k rychlejší rekonvalescenci a doplnění síly.

Železo u těhotných žen

Pokud těhotná žena trpí nedostatkem železa, pak u ní hrozí zvýšené riziko předčasného porodu a také riziko větší ztráty krve při porodu. A to je vždy riziko. Důvod, proč by ženy v těhotenství měly konzumovat až o polovinu více železa, než ostatní ženy, je prostý: v těhotenství se zvětšuje objem krve. Proto je třeba větší množství hemoglobinu, jehož výroba je závislá na hladině železa. Železo je potřebné ale také pro dítě uvnitř matčina těla a pro placentu. Potřeba železa tedy stoupá hlavně v posledních dvou trimestrech těhotenství.

Zdroj: https://www.emimino.cz/encyklopedie/doplnky-stravy-zelezo/

Foto: Pixabay