Pandemická mezinárodní smlouva: Ne všechny státy jsou pro

Pandemie

Ani více než rok poté, co virus Covid-19 začal řádit, není zcela jasné, jak k jeho rozšíření došlo. Poprvé se virus objevil na konci roku 2019 a trvalo více než rok, než do čínského města Wu-chanu mohli vstoupit odborníci, aby prozkoumali příčiny vzniku viru. Avšak ani tehdy jim nebyla zpřístupněna všechna místa, takže k dispozici je jen několik domněnek. A právě Čína, která je podle některých za šíření viru zodpovědná, by měla být iniciátorem boje proti pandemii. Není tomu ale tak.

Mezinárodní smlouva

Na 25 států světa se shoduje v tom, že by měla být vytvořena pandemická smlouva, která by upřesňovala, jak mají státy postupovat v případě, že vypukne nová pandemie. Mezi tyto státy ale nepatří ty největší: USA, Čína ani Rusko. Zdrojem nákazy může být podle některých hypotéz uměle vytvořený vir, nicméně zpráva WHO z ženevské konference podporuje tezi, že virus pochází ze zvířat (s největší pravděpodobností jsou původci netopýři), ze kterých se pak rozšířil na lidi. V potaz jsou ale brány také další možné příčiny vzniku viru.

Pandemie

Foto: Pixabay

Zatajování informací

Základním mezinárodní smlouvy by podle předsedy Evropské rady Charlese Michela, který s touto myšlenkou přišel jako první, mělo být nezatajování informací. Zpráva WHO z ženevské konference totiž udává také to, že hlavní činností čínských úřadů na počátku šíření viru bylo, zatajit jeho existenci. Díky tomuto jednání ale došlo k tomu, že virus se mohl šířit velkou rychlostí – a to napříč všemi kontinenty. Pokud by tedy v budoucnu některý ze států objevil šíření nového viru, jeho povinností je ohlásit to veřejnosti.

Zúčastněné státy

Smlouva pro předcházení možné budoucí pandemii má účast celkem 24 států, i když problematické je to, že ne těch největších. Představitelé Ruska, Spojených států ani Číny své podpisy nepřipojili. Nicméně státy, jako je Německo, Francie, Itálie, Španělsko, Velká Británie, Nizozemsko či Rumunska a Ukrajiny, smlouvu schválili a podepsaly. Nechybí ani podpis prezidenta Jižní Afriky, Keni a Rwandy. Z organizací je pak smlouva přijata Evropskou unií a WHO.

Zdroj: https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-25-krajow-chce-traktatu-dotyczacego-walki-z-kolejna-pandemia,nId,5140747

Foto: Pixabay