Otrava houbami se mnohdy vyvíjí skrytě. Jak ji poznat a co na první pomoc

houby

Otrava houbami není tak vzácná, jak by se mohlo zdát. Případy, kdy se jedovaté toxiny objeví až po mnoha dnech, kdy si je s konzumací hub už vůbec nespojíme, často končí nespecifickým selháním ledvin a podobnými obtížemi.

A jak tedy vypadají příznaky otravy houbami a co si počít, když chceme aplikovat účinnou první pomoc?

Ze všeho nejdřív se podívejte na seznam příznaků, které může otrava pokrmy z hub vyvolávat:

  • bolest břicha
  • zvracení
  • horečka
  • pocení
  • průjem
  • nevolnost

Na první pohled vše připomíná jen potíže se zažíváním. Pokud se u vás ovšem vyskytnou po konzumaci pokrmů z hub (obvykle do několika hodin), zbystřete.

houby2

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Není houba jako houba

Nejjedovatější houby (muchomůrka zelená, citronová apod.) mohou způsobit mnohem méně specifické příznaky, přičemž první z nich se objevují i několik hodin po jídle. Zpravidla vše začíná zvracením během 1-3 hodin po jídle.

Je to proto, že alkaloidům a tetramethylthiuram disulfidu trvá přibližně čtyři hodiny, než začnou v našem organismu působit v plné síle. Muskarin zase stimuluje regulační systémy našeho organismu a projevuje se navály horkosti a dalšími specifickými příznaky do hodiny. Bohužel ne vždy následují i žaludeční potíže, takže se domníváme, že o houby nejde.

Příznaky otravy houbami se mohou projevovat až ve 4 fázích

Jak první následuje asymptomatické období, jež může bez potíží trvat až 16 hodin. Následují zpravidla poměrně prudké gastrointestinální příznaky – zvracení, bolesti břicha, průjem apod, jenž mohou trvat i několik hodin. Vše ovšem vypadá na dobré cestě, protože následuje latence. Což je stav, kdy může pacient pociťovat dočasné zlepšení svého stavu. Není to pravidlem, ovšem měli byste vědět, že latence příznaků se v takovém případě objeví asi 2.-3. den po jídle hub.

A jestliže příznaky otravy houbami včas nerozpoznáme a nevyhledáme pomoc, pak následuje multiorgánové poškození a to ve formě selhání ledvin a jater. Mnohdy i několik dní po konzumaci závadného pokrmu.

Měli byste vědět: Při nejtěžší známé otravě houbami může dojít k fatálnímu selhání jater již po 24 hodinách od konzumace hub.

Objevit se mohou u jiné příznaky, mezi ně patří například:

  • tupá bolest v bedrech,
  • bolest hlavy,
  • neuhasitelná žízeň,
  • bolest svalů.

Ty to příznaky se mohou objevit také po 1 až 2 týdnech.

houby3

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Otrava houbami – první pomoc

Účinná pomoc spočívá ve vyvolání zvracení. V nemocnici bude proveden také výplach žaludku a řádné zavodnění, sloužící jako prevence dehydratace. Proto pozorujete-li na sobě příznaky jako jsou zúžené zornice, pocení, zvýšené slinění a bolesti břicha apod., vždy zamiřte do nemocnice.

Otrava muchomůrkou je všeobecně vzato nejtěžší. Vše začíná jako běžná otrava jídlem. Tím to ale nekončí, po 2–3 dnech jsou již patrné příznaky vážného poškození jater. Jinými slovy – lze pozorovat žluté zabarvení kůže. Tady rozhodně není na místě váhat. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc a pokud je to možné, zajistěte zbytky jídla nebo hub, které jste pro jeho přípravu použili. Hodit se budou i zvratky, na to nezapomínejte. Nějaká ostýchavost rozhodně není na místě!

Zkrátka a dobře snažte se zajistit cokoli, co by lékařům mohlo pomoci rychleji určit příčinu vašich obtíží zvýšíte tak svou šanci na rychlou a účinnou léčbu.

Nesbírejte, co neznáte

Největší množství případů otravy houbami je u těch lupenitých. Je velmi snadné zaměnit mladou bedlu za muchomůrku. Takže všeobecně platí, že pokud si nejste jistí, pak raději houby s lupeny nesbírejte vůbec. Připravíte se sice třeba o bedlové řízky, ovšem vyhnete se jakémukoliv zdravotnímu riziku. A totéž platí i o žampionech (takový zápašný by vám zažívání také právě nepolaskal).

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.