Obutí pro děti: Správná velikost a barefoot raději jen příležitostně

Nohy nás musejí nosit po celý náš život. Znamená to také dobře o ně pečovat už nejranějšího dětství, kdy dítě udělá své první krůčky. Již zde je počátek správného obouvání a zamezení vzniku ortopedických vad. Jakou obuv tedy pro děti vybrat? A proč tolik oblíbená barefoot není vhodná pro celodenní nošení?

Důležitý je přírodní materiál

I pro první dětské capáčky vybíráme přírodní materiál, kterým je kůže. Je měkká, prodyšná, dobře saje pot a přizpůsobí se tvaru chodidla. Zapomeňte na obuv z koženky, poromerů nebo plastů. Tyto syntetické materiály jsou neprodyšné a nepoddajné. Pro nejmenší děti volíme boty kotníčkové, které dobře fixují chodidlo. Neměl by jim chybět pevný opatek, jenž drží patu kolmo a nedovolí jí vybočit do strany, kdy pak hrozí podvrknutí chodidla. I sandály pro děti by proto měly opatek mít, aby v nich noha zdravě prospívala.

Podešev u dětské obuvidětské obuvi by měla být sice pevná, ale zároveň dobře ohebná a nikoliv tuhá, v níž chodidlům chybí ten správný kontakt s podložkou. Ani příliš měkká podrážka není právě ideální volbou. Děti ještě nemají pevné vazy a hrozí jim pokles klenby. Určitě by neměla na podrážce chybět vrstva z polyuretanu, pryže nebo EVAC, která šetří kosti, páteř i klouby, protože tlumí nárazy. Součástí dětského obutí by měla být také rovná nebo mírně vyklenutá stélka ze savého materiálu – z kůže nebo textilu.

Jakou zvolit velikost dětské obuvi?

Tendencí rodičů je kupovat dětem boty s co největším nadměrkem, aby z nich hned tak nevyrostly. Vždyť to asi sami znáte z vlastní zkušenosti, že potomkovi pořídíte boty a neuběhnou ani tři měsíce a jsou mu malé. Přesto je důležité dodržet pravidlo, že nadměrek by měl mít maximálně 15 milimetrů. Pět milimetrů je pro přirozený pohyb prstů během chůze a deset milimetrů se bere jako rezerva pro růst dětského chodidla. Při nošení malé obuvi hrozí poškození chodidla, v příliš velké obuvi zase chodidlo plave a není dodržena jeho potřebná fixace.

Chodidlo dítěte nejlépe změříme tak, že se dítě postaví na bílý papír, patu opře třeba o zeď a pravítkem přiloženým k palci nohy zaneseme na papír délku chodidla. Pak zjistíme, kolik centimetrů to dělá, a připočítáme nadměrek. Tímto způsobem se dobereme ke správné velikosti dětské obuvi.

Chůze na boso je zdravá: Foto Pixabay

Barefoot nejsou boty pro celodenní použití

Jsou hitem poslední doby a mnozí rodiče na ně nedají vůbec dopustit. Chtějí pro své děti přece jen to nejlepší. Obuv typu barefoot by měla podle vyjádření jejich výrobců podporovat zdravý vývoj chodidla. Pravda je tak napůl. Aby barefoot boty takto fungovaly, měly by se nosit pouze na měkkých površích v přírodě – na trávě a v písku, nikoliv však na betonu nebo asfaltu ve městě, nebo doma na tvrdé podlaze. A rozhodně by neměly být na chodidle celý den. Jestliže chcete dětem dopřát zdravý vývoj jejich chodidla, nechte je v létě chodit na boso po trávě, drobných kamíncích a podobně. Jinak je však vhodnější pořídit jim klasickou vycházkovou nebo volnočasovou obuv.

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.