Nerezové nádobí, jeden z nejlepších materiálů na vaření

Nerezové nádobí

Pokud se snažíte žít zdravě, měli byste se zaměřit také na to, v čem vaříte. Nádobí může obsahovat chemikálie, které se při vysokých teplotách uvolňují do jídla. Také mohou být vyrobeny s ohledem nebo bez ohledu na životní prostředí. Nerezové nádobí je jednou z nejčastějších voleb. I když se jedná o netoxický materiál, bohužel není nepřilnavý. Umýt takový hrnec může být v řadě případů výzva. Kvalitní nerezový hrnec vydrží desítky let.

Nerezové nádobí má výhody

Nerez je materiál, který jen tak nepoškodíte. Jedná se o poměrně ekologický materiál. Pokud potřebujete zlikvidovat toto nádobí, můžete jej odvést do sběrného dvora. Někteří výrobci dokonce mohou sbírat staré nádobí. Tento odolný materiál je bezpečný pro životní prostředí a můžete jej zahřívat na vysoké teploty. Nevýhodou ale může být jeho čištění, které je problematické, protože nádobí není opatřeno nepřilnavou vrstvou.

Nerez

Foto: Pexels

Bezpečnost nádobí

Nerez je považován za bezpečný materiál pro vaření. Některé studie ale prokázaly, že nejsou příliš vhodné pro některé typy potravin. Jedná se především o kyselé potraviny, jako jsou například rajčata nebo ocet. Při dlouhodobém vaření může dojít k interakci s kovem, a pak se uvolňuje nikl a chrom do potravin. Totéž platí i pro hliníkové nádobí, které už dnes ale tolik běžné není (a když ano, tak je hliník potažený nerezí).

Pro jaké potraviny je nádobí vhodné

Smažení v nerezovém nádobí může být problematické, protože je zapotřebí použít velké množství tuku, aby nedošlo k připálení. Nerezové nádobí jsou vhodné pro pokrmy vařené, které mají jako základ vodu, vývar nebo třeba víno. Takové se totiž nepřipalují (pouze, když je přestanete hlídat). Můžete připravovat různé polévky, vývary, vařit těstoviny (a jiné přílohy), omáčky apod. Některé nerezové nádobí (to, které nemá plastová držadla) je vhodné i do trouby, protože vydrží opravdu vysoké teploty.

Zdroje info:

https://www.greenmatters.com/p/which-cookware-best-health-environment

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4284091/

Foto: Pexels