Mýty a pravda: Jsou věci, které bychom před návštěvou gynekologa dělat neměly…

Lékař

Starat se o své zdraví je velice důležité. A z tohoto důvodu jsou u lékaře preventivní prohlídky. Ohledně „dámských“ lékařů existuje celá spousta mýtů. Co dělat a co nedělat před návštěvou gynekologa? Můžete mít sex, mýt se speciálními gely nebo třeba cvičit? Zde je vše, co potřebujete vědět.

Co speciální antikoncepční prostředky?

Užít perorální antikoncepční pilulky před návštěvou gynekologa je naprosto v pořádku. Avšak antikoncepční gely či čípky mohou zkreslit výsledky testů, a proto je rozhodně nepoužívejte asi 24 až 48 před návštěvou lékaře. Obzvláště pokud s nimi nemáte zkušenosti. To se pak může vyskytnout podráždění, které by váš lékař mohl zaměnit s jinými chorobami. Pravda vyjde pravděpodobně rychle najevo, ale proč si zbytečně přidělávat potíže?

Sex před návštěvou gynekologa zakázán!

Výsledky testů může ovlivnit též sex. A to nejenom použití přípravků, které by mohly zkreslit výsledky testů. Přirozené pH pochvy je kyselé, zatímco spermie jsou zásadité. To může ovlivnit výsledky PAP stěru. Sex s kondomem může narušit sliznici ženy, což může vést k diagnostických chybám. Vyhněte se také použití lubrikantu. Sex je vhodné nedělat opět 24 až 48 hodin před gynekologickou prohlídkou.

Jak je to s menstruací?

Je neobvyklé, aby pacientky chodily na gynekologickou prohlídku, když mají menstruaci. Krev v intimních oblastech může znesnadnit prohlídku a navíc může zkreslit i výsledky PAP stěru. Během menstruace může dojít k několika změnám (pH vagíny a buněčné složení). Existují ale i důvody, proč navštívit ordinaci, v průběhu menstruace – když přijde krvácení mimo cyklus nebo je příliš silné (vložku je třeba měnit jednou za hodinu až dvě hodiny). Zavést nitroděložní tělísko v průběhu menstruace je méně bolestivé.

Měly bychom se oholit?

Vašeho lékaře opravdu nezajímá, jestli se oholíte nebo ne. Ochlupení neovlivňuje výsledky testu.

Koupel

Foto: Pexels

Co před návštěvou gynekologa udělat?

Váš lékař ocení zejména:

  • Pravidelná hygiena. To znamená, vykoupat se nejenom před návštěvou lékaře, ale pravidelně jednou denně. Vyhněte se ale novým přípravkům a těm speciálním na intimní hygienu. Umyjte se pokud možno jen vodou.
  • Vyhýbejte se potravinám, které způsobují plynatost. Součástí vyšetření je i vyšetření pohmatem, kdy může dojít ke stlačení břicha.
  • Těsně před prohlídkou zajděte na malou. Vyšetření tak může být i pro vás příjemnější.

Zdroje info:

https://www.zdravestravovani.eu/myty-ktere-koluji-mezi-zenami-ohledne-navstev-gynekologicke-ordinace/

https://flo.health/menstrual-cycle/teens/before-a-pelvic-exam

Foto: Pexels