Malárie: Můžeme se ji bránit, nebo jsme úplně bezbranní?

Malárie

Malárie je infekce, kterou odborníci považují za nejpravdivější parazitární onemocnění na světě. Přenášejí ji nakažení komáři a mezi její příznaky patří horečka, zimnice, bolesti kloubů a třesavka. Přestože existují neobvyklé léky zvané antimalarika, které lze použít k léčbě, ročně jí podlehne více než milion lidí.

Jak dochází k přenosu?

Co se týče přenosu malárie, jedná se o tzv. zoonózu –nákazu, která se skutečně přenáší mezi zvířaty a lidmi. Samice komára Anopheles přenáší tuto nebezpečnou infekci na lidi. K nákaze dochází nejčastěji po setmění nebo v noci, kdy jsou komáří samičky nejaktivnější. Při sání krve teplokrevných živočichů navíc přenášejí do svého těla vedle slin i zimničky, které mohou způsobit střevní onemocnění. Jakmile se infekce dostane do lidského těla, pomalu se šíří do jater, odkud se dostává do červených krvinek.

Malárie 2
Foto: Pixabay

Tam se parazité rychle rozmnoží a poté způsobí jejich prasknutí, čímž se do oběhového systému neustále vypouštějí nebezpečnější prvoci. To je často doprovázeno malarickými záchvaty, které se u pacientů opakují v běžných intervalech. Neléčená malárie může být zdrojem nákazy po několik dlouhých let. V ojedinělých případech může dojít k přenosu z matky na dítě, prostřednictvím krevní transfuze nebo infikovaných injekčních stříkaček.

Jaké jsou příznaky malárie?

  •       Horečka
  •       Zimnice
  •       Bolest kloubů a hlavy
  •       Silné pocení
  •       Křeče
  •       Mravenčení na kůži
  •       Časté zvracení

Můžeme malárii efektivně léčit?

Léčba malárie se nejčastěji provádí na konkrétních klinikách nebo odděleních pro dané příznaky a volba správné léčby závisí na tom, kde se nemocný nakazil a jak vážný je jeho stav. K léčení malárie se používají léky zvané antimalarika. Mezi nejznámější antimalarika patří chinin, který je úspěšný proti všem druhům plasmodií. U benigní formy se v podstatě léčí kombinací artemether/lumefantrin nebo atovachon/proguanil, zatímco tropická střevní nemoc se léčí artesunátem, chininem, klindamycinem nebo doxycyklinem.

Malárie 3
Foto: Pixabay

Ale u maligní formy, jejíž nejčastější komplikací je mozková malárie, musí být pacienti umístěni na jednotku intenzivní péče. Specialisté se soustředí na udržování průchodu dýchacích cest, zatímco se snaží snížit nitrolební tlak pomocí soustavné léčby.

Zdroje info: https://www.who.int/news-room/questions-and-answers/item/malaria?gclid=Cj0KCQjwxuCnBhDLARIsAB-cq1oX0PPL1y4wwzi-1fJXtw0k1f01-eOxb6iuG5rkTUk6XGVuMuzhk-UaAlaVEALw_wcB, https://www.niaid.nih.gov/diseases-conditions/malaria

Náhledové foto: Pixabay