Jste ve formě? To vám může ukázat procento tuku v těle

Štíhlá

Procento tuku v těle je oblíbený ukazatel, který může odhalit, jak na tom skutečně jste se zdravím. Bohužel není úplně jednoduché tento údaj zjistit. Muži mají obecně menší procento tuku v těle, než ženy. Norma u muže ve věku od 20 do 39 let je 8 až 19 %, u ženy stejné věkové hranice pak 21 až 32 %. Od 40 do 59 let by muži měli mít od 11 do 21 % tuku v těle, ženy pak 23 až 33 %. A nad 60 let je pak norma u mužů 13 až 24 %, pro ženy 24 až 35 %. A aby to nebylo jednoduché, pro sportovce jsou hranice tuku ještě nižší.

Proč sledovat procento tuku v těle?

Hodnota tělesného tuku v těle je ukazatelem fyzické zdatnosti jedince. Lidé, kteří mají vysoké procento tuku v těle mají vyšší pravděpodobnost vzniku srdečních chorob (a s nimi souvisejících faktorů, jako je vysoký krevní tlak), cukrovky 2. typu, žlučových kamenů a problémů s dýcháním (jako je například spánková apnoe) a dokonce i některé druhy rakoviny. Kromě podkožního tuku, který se nachází na stranách boků existuje také viscerální tuk, který obklopuje orgány. Protože je „neviditelný“, je tím nebezpečnější.

Tělesný tuk

Foto: Pexels

Jaké procento tuku v těle máte?

Zjistit procento tuku v těle nemůžete prostřednictvím krejčovského metru. Zapotřebí budou sofistikovanější metody. Mezi nejčastější patří tyto:

  • Bioelektrická impedance – jedná se o měření tuku prostřednictvím speciální přístroje. Funguje to na principu elektrické vodivosti v těle. Svalová hmota vede elektrický proud lépe, než tuk, protože obsahuje vodu. Pořizovací cena těchto přístrojů je vysoká, jednorázové měření lze provést například ve fitness centrech. Za jedno měření zaplatíte do 500 Kč.
  • Kaliperační měření – tato metoda je stará a vychází z toho, že množství podkožního tuku obvykle odpovídá celkovému množství tuku. Měří se prostřednictvím kalibračních kleští na určených místech, jejich pořizovací cena je cca 250 Kč.
  • DEXA metoda – není vhodná pro těhotné ženy, protože využívá rentgenového záření. Je asi nejpřesnější, avšak narazit na ni není jednoduché. Nemají ji jen tak v nějakém fitness centru. Jedno měření vychází na asi 850 Kč.
  • BodPod – tato metoda spočívá v tom, že lidské tělo je uzavřeno v přístroji po dobu asi 5 minut. V nádobě se mění tlak vzduchu a tímto způsobem se vyhodnocuje tělesný objem. Za jedno měření zaplatíte asi 500 Kč.
  • Hydrostatické vážení – nejprve zjistíte hustotu svého tělo, a to na základě zvážení na vzduchu a pod vodou. Poté podle určitého vzorce můžete vypočítat i procento tuku v těle. Tato metoda je však pro domácí použití nepoužitelná.

Zdroje info:

https://aktin.cz/5-zpusobu-jak-zjistit-procento-tuku-v-tele

https://www.forbes.com/health/body/body-fat-percentage/

Foto: Pexels