Ledviny a vysoký krevní spolu úzce souvisejí. Trpíte-li na hypertenzi, pravděpodobně nebudou v pořádku ani vaše ledviny

O vysokém krevním tlaku se říká, že je tichým zabijákem. Lidé často ani nevědí, že jím trpí a některé jeho příznaky, pokud se vůbec objeví, přisuzují jiným zdravotním problémům. Jenže hypertenze nejen že negativně ovlivňuje kardiovaskulární systém, je nebezpečná i pro ledviny. Platí přitom, že vysoký krevní tlak může být příčinou ledvinového onemocnění stejně jako jeho důsledkem.

Neléčená hypertenze ničí cévy

Arteriální hypertenze je jednou z civilizačních chorob. Čím je společnost vyspělejší, tím je v ní více hypertoniků. Z celkové populace na světě trpí vysokým krevním tlakem asi třetina lidí. Když je krevní tlak trvale zvýšený, postupně se negativně podepisuje na stavu cév. Většinou hypertenze probíhá bez příznaků. Postižená osoba může občas pociťovat bolest hlavy, závrat, únavu nebo krvácení z nosu. Málokdy se však kvůli tomu odebere za praktickým lékařem, aby si nechala změřit svůj tlak. A tak nadále žije s hypertenzí, která jí zatím ničí cévy a ledviny.

Jak vysoký krevní tlak souvisí s ledvinami

Když hypertenzi poškozuje cévy v těle, týká se to také těch v ledvinách. Ty pak mohou začít trpět nedostatečným přívodem krve, proto tlak ničí malé filtrační jednotky. Jejich práce ochabuje, v cévách se hromadí přebytečné tekutiny, což vede k dalšímu zvýšení tlaku. Jedná se tedy o začarovaný kruh, který může rozetnout až léčba naordinovaná lékařem.

Lékařem předepsaný léčebný plán je základem

Pokud vám lékař zjistil vysoký krevní tlak, předepíše vám léky, jejichž volba záleží na věku pacienta, jeho přidružených nemocích, případně další medikaci, kterou užívá. Nejčastěji se užívají beta-blokátory, blokátory vápníkových kanálů, ACE inhibitory či diuretika. Přestože je internet plný návodů, jak lze snížit krevní tlak, tak základem jeho úspěšné léčby je dodržování předepsané medikace. Vysadit léky na tlak a spoléhat se na užívání česneku nemusí vždy přinést kýžený výsledek a může se jednat až o hazard se životem.

Fotografie: Pixabay

Mějte svůj tlak pod kontrolou

Vůbec není špatným nápadem si domů koupit tlakoměr. Tak má člověk možnost si tlak kdykoliv přeměřit a nemusí čekat na chvíli, až je v ordinaci praktického lékaře. V domácích podmínkách byste měli tlak měřit tehdy, kdy jste v klidu, a to nejlépe ráno a večer. Pohodlně se posadíte, nasadíte manžetu přímo na pokožku. Paže by měla být uvolněná a nesmí se s ní hýbat. Vyhrnutý rukáv by neměl škrtit celou ruku. Zápěstí dejte do výšky srdce, předloktí opřete o stůl. Dech se nesmí zadržovat, protože by zkreslil měření. Měření proveďte celkem třikrát s rozestupem 3 minut. Z nich zjistíte průměrnou hodnotu svého krevního tlaku.

Zdroj: https://www.tlakomery.cz/vite-jak-spravne-merit-krevni-tlak; https://www.tlakomery.cz/onemocneni-ledvin-s-vysokym-tlakem-uzce-souvisi

Náhledová fotografie: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.