kotnik

Led na vymknutý kotník vám může spíše ublížit

Jde o poměrně častý letní úraz. Jakmile dojde byť jen k malému překročení přirozeného rozsahu pohybu, dochází k podvrtnutí kotníku. Naštěstí se většinou vše vrátí samovolně do původní polohy. To však neznamená, že je problém zapomenut.

Když se kotník vymkne, zaplaví vás okamžitě prudká bolest. Nenechte se mýlit tím, že po několika minutách ustoupí a dovolí vám opět pokračovat v chůzi. Znovu se vrátí a dokonce zesílí, a to během několika hodin. V oblasti kotníku se také objeví otoky a červeno-fialové nebo zcela fialové modřiny a to obvykle na spodní vnější straně chodidla. Samotný kotník pak oteklý nebývá.

První pomoc při vymknutém kotníku

Pokud se vám to stane, okamžitě znehybněte postižený kloub a přiložte chladné obklady. Nejlepší je led, ovšem nikoli aplikovaný přímo. A nezáleží na tom, zda máte po ruce speciální gelové válečky nebo třeba „jen“ pytlík s mraženou zeleninou. Přímá aplikace ledu na ránu sice kotník rychle znecitliví, ovšem může snadno poškodit měkké tkáně, takže vám následně ke starostem přibude ještě léčba omrzlin.

kotnik

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Mát-li led k dispozici, zabalte ho do jedné nebo více vrstev textilie. A dejte pozor. Pokud vás začne na pokožce nepříjemně pálit, pak ochranu ještě zvyšte. Za ono efektivní, ovšem krátkodobé potlačení bolesti, něco takového jistě nestojí. A co dál?

Nebojte se užít protizánětlivé, analgetické a protiedémové přípravky z lékárny. Jde zejména o masti a gely s diclofenakem či octanem hlinitým apod. Vhod vám mohu přijít i pilulky nebo tablety – např. paracetamol a ibuprofen.

Dopřejte si několikadenní odpočinek

Jestliže začne bolest po tomto ošetření ustupovat a otok postupně mizí, postačí nechat nohu pár dní v klidu. Poté ji začněte opatrně zatěžovat a vše by se mělo vrátit k normálu. V případě velké modříny a otoku je mnohdy nutné zachovávat klid po dobu 2-3 týdnů.

Jestliže však máte o závažnosti zranění pochybnosti nebo se symptomy zhoršují, ihned navštivte lékaře. Hromadění krve v kloubu a jeho okolí může způsobit i trvalé poškození nohy. Správnou léčbou tomu však lze velmi účinně a hlavně rychle předejít. Ke svému oblíbenému sportu nebo jiným aktivitám se tak vrátíte už za pár týdnů.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *