car-1149997_1280

Spánek za volantem. Jak mu předcházet

Spánek za volantem je velmi nebezpečný. Pokud ztratíte moc sami nad sebou, ztratíte ji zákonitě i nad vozidlem. Právě proto jde o jeden z velmi častých důvodů dopravních nehod. Mnohdy fatálních. Pozor si na únavu za volantem musíte dát zejména tehdy, jedete-li dlouhé tratě. Například cestujete-li na dovolenou. Dnes vám představíme pár triků, jak se spánku za volantem vyvarovat.

Únava za volant nepatří

První rada je možná triviální, ale jde o základní pravidlo. Unaveni byste nikdy neměli sedat za volant. Myslete na to, že máte zodpovědnost sami za sebe a své zdraví, ale také za zdraví cestujících osob ve vašem vozidle, jakožto i ostatních účastníků silničního provozu. Pravdou však je, že někdy buď nemáte na vybranou, anebo necítíte únavu, dokud pár hodin neřídíte. Až teprve poté na vás dolehne. Pro takové případy jsou zde další rady.

Únavou vám tělo říká, že potřebuje přestávku

Ano je to tak. Pokud již nějakou tu dobu řídíte a najednou jste unaveni, jde o přirozený jev, kterým se vám tělo snaží říct, že potřebuje přestávku. Není radno takové signály ignorovat. Proto je dobré, když najdete bezpečné místo k zaparkování a dáte si onu přestávku. Stačí pár desítek minut. Osvěžte se, něco zakousněte a napijte se. Můžete si také omýt obličej. Vše zmíněné pomáhá. Můžete také zamknout auto a například na 20 minut si zdřímnout. PO probuzení se však projděte, třeba si i zacvičte a osvěžte se, aby bylo tělo řádně probuzené.

Před jízdou neponocujte

To platí zejména pro ty, kteří dlouho dopředu plánují dlouhou cestu. V takovém případě je nutné se před řízením pořádně vyspat. Pokud spíte méně než 6 hodin před řízením, razantně zvyšujete riziko usnutí za volantem. Spánek kratší než 4 hodiny již velmi zvyšuje takové riziko. vyvarujte se také případům, kdy například pracujete, pak si jen na chvíli lehnete a vyrážíte na dalekou cestu, kdy budete řídit.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *