Kyselina listová je pro organismus důležitá nejen v těhotenství

Kyselina listová v potravinách

Kyselina listová, neboli vitamín B9, je součástí skupiny vitamínů nazývané B komplex. Pro lidský organismus je velmi důležitá, a to nejen při plánovaném těhotenství. Kyselina listová má řadu pozitivních účinku na naše zdraví. Kde lze tento vitamín získat a jak se projevuje jeho nedostatek?

Kde vitamín B9 najdeme?

Kyselina listová se v přírodní podobě vyskytuje především v ovoci a zelenině. Nejvyšší množství nalezneme pravděpodobně v zelených salátech či brokolici. Nachází se však v mnoha dalších druzích ovoce a zeleniny a samozřejmě nejen tam. Dále ji obsahují například luštěniny, ořechy, kvasnice, mléko či celozrnné produkty. Pozor bychom si měli dávat při zpracovávání potravin. Nevhodnou tepelnou úpravou můžeme přijít o většinu zásoby vitamínu B9, která se běžně v potravinách vyskytuje.

Nedostatek kyseliny listové v běžné stravě je vhodné dorovnat vitamínovými doplňky. Především v těhotenství je spotřeba tohoto vitamínu vysoká. Pravidelný přísun kyseliny listové totiž dokáže předcházet nejrůznějším vývojovým vadám plodu a podílí se na řadě procesů, jako je například buněčné dělení či tvorba DNA.

VitamínyFoto: Pixabay

 

Účinky kyseliny listové

Kyselina listová má řadu pozitivních účinků na lidský organismus. Mezi ty nejznámější můžeme jmenovat např.:

 • snížení míry únavy a vyčerpaní
 • zlepšení imunity
 • podporuje obnovu a růst buněk
 • zlepšení psychického stavu
 • podpora správného vývoje plodu v těhotenství

Zvýšený přísun kyseliny listové je obzvláště důležitý v těhotenství, kdy její spotřeba stoupá až na dvojnásobek. Odborníci zároveň doporučují začít doplňovat kyselinu listovou již několik měsíců před plánovaným otěhotněním. Je totiž nezbytná pro správný vývoj plodu.

Projevy nedostatku kyseliny listové

Projevy nedostatku vitamínu B9 nám mohou znepříjemnit každodenní fungování. Nedostatek kyseliny listové může mít rovněž vliv na vznik určitých typů onemocnění. Mezi nejčastější příznaky, podle kterých poznáte, že byste mohli mít nedostatek kyseliny listové patří např.:

 • únava
 • poruchy trávení
 • psychické problémy
 • vypadávání vlasů
 • nechutenství
 • anémie

Je třeba zmínit, že veškeré výše uvedené projevy nedostatku vitamínu mohou být zároveň projevem nejrůznějších onemocnění. Vždy je proto vhodné svůj aktuální stav konzultovat s vaším lékařem, který dokáže např. podle rozboru krve určit, zda se skutečně jedná o nedostatek některého z vitamínů či minerálů nebo o onemocnění, které vyžaduje léčbu.

Zdroje info: https://www.maminka.cz/clanek/kyselina-listova-v-tehotenstvi-proc-je-dulezita-a-kolik-ji-je-akorat
https://www.otehotnet.cz/clanky-a-rady/kyselina-listova–dulezity-vitamin-pro-spravny-vyvoj-miminka/

Náhledové foto: Pixabay

Oblast zdraví mě zajímá a ráda se podělím o své poznatky.