Kronova nemoc

Kronova nemoc

Nevíte, co je Crohnova nemoc? Crohnova (Kronova) nemoc je chronický zánět trávicí trubice. Pacienti nejčastěji trpí zánětem tenkého střeva, méně často tlustého střeva. Objevují se i případy, kdy lidé trpí zánětem jícnu či ústní dutiny. Crohnova nemoc vzniká na základě imunitních procesů a genetické predispozice. Lidé onemocní touto nemocí mezi 20. až 40. rokem a spouštěčem může být bakteriální nebo virová infekce. Velice podobná této nemoci je ulcerózní kolitida. Ta však nikdy nepostihuje tenké střevo.

Crohnova nemoc – příznaky

Crohnova nemoc je chronické onemocnění, jak již bylo řečeno v úvodu. V určitém období je pacient bez obtíží, následně je toto období vystřídáno vzplanutím nemoci. V období vzplanutí má nemoc mírnou až střední aktivitu. Pacient trpí bolestmi břicha, má dlouhotrvající průjmy, je unaven, ubývá na váze a má mírně zvýšenou teplotu. Nemocný může zvracet, mít křeče a zástavu plynů. Zřídka se může také objevit krev ve stolici. Pokud máte opakovaně tyto příznaky, navštivte lékaře, aby nemoc potvrdil či vyloučil. Někteří pacienty trpící touto nemocí mohou mít například bolesti kloubů, ledvinné nebo žlučové kameny, zánět duhovky nebo kožní onemocnění erythema nodosum neboli zánět v podkoží.

Prevence Crohnovy nemoci

Zaručená prevence proti Crohnově nemoci není dosud známa. Preventivně by měli být sledováni lidé, v jejichž rodině se tato nemoc již vyskytuje, aby se v případě, že nemoc propukne, zachytila včas. Tito lidé mají díky rodinné anamnéze mnohonásobně vyšší riziko propuknutí nemoci. Je potřeba si všimnout příznaků Kronovy nemoci včas, jedině tak se dá začít s léčbou a zabránit těžšímu průběhu. Předpokládá se, že vliv na tuto nemoc má strava, která má nadbytek rafinovaných cukrů a nedostatek rozpustné vlákniny. Vliv by mohlo mít také časté užívání antibiotik. Rizikovým faktorem je také kouření, užívání nesteroidních antirevmatik a hormonální antikoncepce. Zkušenosti s Crohnovou nemocí můžete najít v diskuzích na internetu.

Léčba Crohnovy nemoci

Crohnova nemoc se může v průběhu let buď zhoršovat, nebo zůstat stabilní, může dojít k úplnému uzdravení nebo se nemoc vrátí. Pacienti s Crohnovou nemocí se musí šetřit, ale pohybovou aktivitu mohou provádět dle aktuálního zdravotního stavu. Vyhnout se musí fyzicky náročným činnostem. Je nutné zaměřit se na zdravé a energeticky přiměřené stravování s ohledem na omezenou fyzickou aktivitu. Dieta je u Crohnovy nemoci tedy velice důležitá. U těžších případů se podává potrava sondou do tenkého střeva. Dávat pozor byste si měli na nestravitelné zbytky potravy – dužiny, zrníčka, slupky a nekonzumovat potraviny, které vám potíže zhoršují. Z medikamentů je předepisován mesalazin, sulfasalazin, kortikoidy při těžším průběhu a imunosupresiva. Také lék imuran má velký význam u Crohnovy nemoci. K udržovací léčbě se předepisují probiotika. Při komplikacích se musíte podrobit operaci. Budoucnost při léčbě Crohnovy nemoci má biologická léčba.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

2 komentáře

  1. Milena Zíková Odpovědět

    Chtěla bych se zeptat, zda nevíte, prý existuje Centrum nemocice na kronovu nemoc – Praha nebo Brno.Nemáte přesnou adresu a kontakt? Děkuji

  2. Peter Odpovědět

    Kronová nemoc může být zaměněná se zánětem zažívaciho ústroji úplně z jiného důvodu!!!Můj osobní příběh!!!!
    Asi 18 let valili do mně prášky /veliké množství/ s tím,že mám Kronovu nemoc.Přesto všechno se zánět zhoršoval až se postupně dostal do žaludku a jícnu a do úst.Krvácel celý zaživací trakt.Žaludek v jednom ohni!!!V ústech pachuť kovu!!!kruté průjmy s velkým krvácením byli nečekané ,denně s velkýmá bolestma!!!!Přestaval jsem vidět na pravé oko,přestával jsem mluvit!!!Nestači dech!!!Když doktor přez rameno přehodíl,že to vidí tak na 14 dni-jsem se rozhodl konat a dal jsem vytrhát všechny plombované zuby.Zubař to odmýtal ale nakonec vyrval vše tak jak jsem chtěl!!!Dodnes se semnou nebaví-už 5 let!!!Po vyrvaní zubov do DVOU dní jsem přestal krvacet!!!!Přestaly průjmy!!!!Do čtrnacti dnů jsem začal opět vidět-ale už ne tak jako dříve.Zažívaní se upravilo tak,že bez jakychkoliv prášku jsem mohl jíst VŠE co jsem spousty let nemoh.Přibral jsem 25kg/nedaří se je zhodit/!!ZÁVĚR! Lekáři jsou naučení na určitý stereotyp léčby.Tady stačí kousek latmusového papírku a je vše jasné!!!Mezi plombama se vytváří elektrický mikronáboj a ze slin se stane ELEKTROLIT!!!!Ten rozežere cele zažívaní!!!Vše se vratilo skoro do normy.Už se to nenapraví tak jak má byt,ale už 5 let jsem nepotřeboval žádné prášky,žádné hadice vrchem spodem!!!!Závěr mého lekaře-„I na vesnické léčbě asi neco bude“.Od té doby jsem se u něj neobjevil!!!!! To je jenom stručný popis toho čím jsem prošel.Mám 68 let a raděj zemřu bez lekařů!!!!

2 Pings & Trackbacks

  1. Pingback: Tlusté střevo může být ohroženo mnoha chorobami | Ženy cz. cz

  2. Pingback: Tlusté střevo a jeho nemoci | Plné zdraví

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *