Kronova nemoc

Nevíte, co je Crohnova nemoc? Crohnova (Kronova) nemoc je chronický zánět trávicí trubice. Pacienti nejčastěji trpí zánětem tenkého střeva, méně často tlustého střeva. Objevují se i případy, kdy lidé trpí zánětem jícnu či ústní dutiny. Crohnova nemoc vzniká na základě imunitních procesů a genetické predispozice. Lidé onemocní touto nemocí mezi 20. až 40. rokem a spouštěčem může být bakteriální nebo virová infekce. Velice podobná této nemoci je ulcerózní kolitida. Ta však nikdy nepostihuje tenké střevo.

Crohnova nemoc – příznaky

Crohnova nemoc je chronické onemocnění, jak již bylo řečeno v úvodu. V určitém období je pacient bez obtíží, následně je toto období vystřídáno vzplanutím nemoci. V období vzplanutí má nemoc mírnou až střední aktivitu. Pacient trpí bolestmi břicha, má dlouhotrvající průjmy, je unaven, ubývá na váze a má mírně zvýšenou teplotu. Nemocný může zvracet, mít křeče a zástavu plynů. Zřídka se může také objevit krev ve stolici. Pokud máte opakovaně tyto příznaky, navštivte lékaře, aby nemoc potvrdil či vyloučil. Někteří pacienty trpící touto nemocí mohou mít například bolesti kloubů, ledvinné nebo žlučové kameny, zánět duhovky nebo kožní onemocnění erythema nodosum neboli zánět v podkoží.

Prevence Crohnovy nemoci

Zaručená prevence proti Crohnově nemoci není dosud známa. Preventivně by měli být sledováni lidé, v jejichž rodině se tato nemoc již vyskytuje, aby se v případě, že nemoc propukne, zachytila včas. Tito lidé mají díky rodinné anamnéze mnohonásobně vyšší riziko propuknutí nemoci. Je potřeba si všimnout příznaků Kronovy nemoci včas, jedině tak se dá začít s léčbou a zabránit těžšímu průběhu. Předpokládá se, že vliv na tuto nemoc má strava, která má nadbytek rafinovaných cukrů a nedostatek rozpustné vlákniny. Vliv by mohlo mít také časté užívání antibiotik. Rizikovým faktorem je také kouření, užívání nesteroidních antirevmatik a hormonální antikoncepce. Zkušenosti s Crohnovou nemocí můžete najít v diskuzích na internetu.

Léčba Crohnovy nemoci

Crohnova nemoc se může v průběhu let buď zhoršovat, nebo zůstat stabilní, může dojít k úplnému uzdravení nebo se nemoc vrátí. Pacienti s Crohnovou nemocí se musí šetřit, ale pohybovou aktivitu mohou provádět dle aktuálního zdravotního stavu. Vyhnout se musí fyzicky náročným činnostem. Je nutné zaměřit se na zdravé a energeticky přiměřené stravování s ohledem na omezenou fyzickou aktivitu. Dieta je u Crohnovy nemoci tedy velice důležitá. U těžších případů se podává potrava sondou do tenkého střeva. Dávat pozor byste si měli na nestravitelné zbytky potravy – dužiny, zrníčka, slupky a nekonzumovat potraviny, které vám potíže zhoršují. Z medikamentů je předepisován mesalazin, sulfasalazin, kortikoidy při těžším průběhu a imunosupresiva. Také lék imuran má velký význam u Crohnovy nemoci. K udržovací léčbě se předepisují probiotika. Při komplikacích se musíte podrobit operaci. Budoucnost při léčbě Crohnovy nemoci má biologická léčba.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.