Pátá nemoc

Pátá nemoc

Pátá nemoc neboli infekční erytém je infekční onemocnění u dětí, které je způsobené virem. Vyvolává červenou vyrážku na tvářích, která se dále šíří na horní a dolní končetiny, trup a hýždě. Pátá dětská nemoc se šíří kapénkovou nákazou v zimě a na jaře. Šíří se v rozmezí 3 až 14 dní před tím, než se na kůži objeví vyrážka. Jakmile se děti osypou, nemoc už není nakažlivá. Většina dětí tuto nemoc překoná bez léčení.

Pátá dětská nemoc – příznaky

Některé děti nemají zpočátku žádné příznaky. U jiných se může objevit zvýšená teplota kolem 38 °C, která trvá zhruba 3 až 4 dny, děti vykazují známky únavy, bolí je celé tělo a mohou mít také příznaky zánětu horních cest dýchacích. Vyrážka, která tuto nemoc provází, se nejprve objeví na tvářích. Za jeden až dva dny se objeví na pažích a na dolních končetinách. Dále se rozšíří na hýždě a na trup. Vyrážka může přetrvávat od 3 do 24 dní. Následně se začne ztrácet, ale pokud se kůže nějakým způsobem podráždí, může se znovu objevit. Pokud onemocní pátou nemocí dospívající, může se stát, že se u nich neobjeví vyrážka, zato mívají otoky a bolesti kloubů a chřipkové příznaky Pátá nemoc u dospělých také není výjimkou a průběh je stejný jako u dospívajících.

Pátá nemoc – prevence

Prevence před pátou nemocí neexistuje. Šíření virů vzduchem od nakažené osoby se nedá zabránit, zvláště v kolektivu školáků a předškoláků je to téměř nemožné. Navíc děti jsou nejvíce infekční zhruba týden před vypuknutím příznaků, takže rodiče nic netuší. V podstatě jedinou „prevencí“ je správná hygiena. Nebezpečná je pátá nemoc v těhotenství. Virus se totiž přenáší placentou na plod. Plod se může těžce poškodit, nebo dokonce odumřít.

Léčba páté nemoci

Pátá nemoc není nebezpečná a většina dětí ji překoná bez léčení. Léčba je zaměřena na zmírnění příznaků nemoci. Dětem naordinujte klidový režim. Svědění zmírníte koupelí s výtažky z ovesných vloček. Kupte si v obchodě balíček ovesných vloček, ten nasypejte do vany s vodou a na chvíli do ní dítě posaďte. Trpí-li dítě bolestmi kloubů a má otoky, je dobré mu dát lék proti bolesti. Důležitá je i rekonvalescence, protože dítě se sice cítí už lépe a vyrážka odeznívá, nicméně jeho imunitní systém je ještě oslaben a může opět onemocnět. Nevoďte dítě do kolektivu a vyhněte se kontaktu s těhotnými ženami.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *