Kombinace bylinek mohou způsobit více škody, než užitku

Třezalka tečkovaná

Bylinky jsou velmi dobrým způsobem, jak můžete vylepšit své zdraví. Každá bylinka má určité vlastnosti, které by vám mohly prospět v celé řadě zdravotních problémů. Takže tím, že smícháme více bylinek dohromady získáme ještě účinnější směs, kterou si můžeme vychutnat například ve formě čaje. Avšak pozor! Ne všechny kombinace bylinek jsou bezpečné. Ve skutečnosti existují takové kombinace, které mohou způsobit více škody, než užitku.

Kombinace bylinek – ano či ne?

S bylinkami to není jednoduché. Někdy můžete smícháním dvou bylinek získat účinnou směs, kdy jedna bylinka posiluje pozitivní vlastnosti druhé bylinky, jindy ale může dojít k nežádoucím účinkům. Tak například kořen kozlíku lékařského se často používá ve spojení s chmelem – obě bylinky mají uklidňující účinky a jedna podporuje druhou. Pokud ale smícháte bylinku, která má uklidňující účinky, a bylinku, která má naopak povzbudit, půjde o kombinaci nesmyslnou (i když ne vždy musí jít o nebezpečnou kombinaci).

Gingko

Foto: Pixabay

Promyšlené míchání bylinek

Nemíchejte například kořen lékořice a bylinky, které mají silné projímavé účinky, jako je například aloe vera nebo listy seny. Mohlo by pak dojít k nežádoucí ztrátě draselných iontů. Zavařili byste si pak na nedostatek draslíku v těle. Dalšími nevhodnými kombinacemi jsou chuťově nekompatibilní bylinky. K sobě se nehodí kajenský pepř, chilli a další pálivé přísady. Míchat bychom neměli ani šantu kočičí s maté (yerba maté) nebo levanduli s guraranou.

Bylinky a léky

Existují ale také bylinky, které mohou vyvolat nežádoucí účinky v kombinaci s léky. Tak například mohou snížit vstřebávání léků. Bylinky, které mají tyto účinky, jsou například lněné semínko, semeno jitrocele nebo psyllium, list seny ad. Abychom zachovali bezpečné užívání léků s bylinkami, doporučuje se konzumovat je zvlášť s odstupem minimálně dvou hodin.

Pozor na tyto bylinky

Některé bylinky jsou obzvláště nebezpečné a měly by být užívány s co největší opatrností. Patří sem:

  • Třezalka tečkovaná – působí antidepresivně, proto by se neměla kombinovat s antidepresivními léky. Konzumovat by ji neměly ženy užívající antikoncepci, protože třezalka může snížit účinnost antikoncepce a způsobit krvácení.
  • Kořen kozlíku lékařského – má uklidňující účinky, takže jej neužívejte s podobně účinkujícími léky (antidepresivy, anxiolytika, antikonvulziva).
  • Ženšen – ovlivňuje kardiovaskulární systém, takže by jej neměli užívat lidé, kteří již užívají léky na srdce.
  • Ginkgo biloba – může vést k nežádoucímu krvácení. Spolu s léky obsahujícími ibuprofen (Ibuprofen, Brufen, Dolgit, Ibalgin, Ibumax, Nurofen) zvyšuje nežádoucí účinky těchto léků.

Zdroje info:

https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-szkodliwe-mieszanki-jakich-ziol-nie-laczyc-ze-soba-oraz-z-le,nId,6212132

https://www.prozeny.cz/clanek/nebezpecne-caje-ktere-bylinky-si-hlidat-aby-vam-neuskodily-41818

Foto: Pixabay