Tipy, jak se zbavit bolestí zápěstí

Bolesti zápěstí mohou vzniknout z náročné fyzické aktivity. Zároveň se však mohou objevit jako reakce na jednotvárnou činnost například v kanceláři při ovládání počítačové myši. Jak se takových bolestí zbavit a na co si dát v rámci prevence pozor? To se dozvíte přímo v tomto článku.

Prevence jako nejlepší léčba

Pro dodržování základní prevence před bolestmi zápěstí je důležité pamatovat na to, jaké jsou hlavní příčiny. Bolesti v zápěstí může vznikat vlivem přitlačení nervů. A to se děje při delší jednostranné činnosti. Typicky se v takovém případě objevuje bolest zápěstí i v klidovém stavu. Základem tak je eliminovat jednostranný monotónní pohyb. Pokud pracujete v kanceláři, pořiďte si ergonomicky tvarovanou myš a pravidelně provádějte protahující cvičení. Horší situace je při práci se stroji, které vydávají otřesy a vibrace. V takovém případě je nutné vybrat kvalitní model přístroje či přetěžování zápěstí vhodně kompenzovat.

Zánět šlach nebo syndrom karpálního tunelu

Pokud se potýkáte s bolestmi v zápěstí, může se jednat o zánět šlach nebo syndrom karpálního tunelu. V raném stádiu si můžete pomoci sami klidovým režimem a fixací zápěstí do optimální polohy. Při větších problémech však bývá nezbytná návštěva lékaře. Na vině může být také artróza nebo dokonce zánět kloubu. V takových případech je dobré bolest neignorovat, ale nechat si vypracovat diagnostiku přímo od lékaře.

Foto: Pixabay

Ortézy, tejpy a vhodné krémy

Při akutní bolesti zápěstí nebývá nic jiného než hledat způsob, jak si od nepříjemného pocitu ulevit. S tím mohou pomoci ortézy, obvazy nebo správně nalepené tejpy. Důležitá je fixace zápěstí ve správné poloze, aby nedocházelo k utlačování nervu. K tomu můžete přidat protahování a aplikace gelů či mastí. Ty mohou být na rostlinné bázi, ale i takové, které v sobě obsahují lokální anestetikum a látky tišící bolest. S takovými krémy to však není dobré přehánět.

Zdroj: https://www.benu.cz/jak-se-zbavit-bolesti-v-zapesti a https://www.voltaren.cz/lecba-bolesti/bolest-zapesti.html

Náhledové foto: Pixabay