Kolika: Jak ji můžete poznat a co je pro ni typické

Bolest břicha

Kolika je označení pro charakteristické žaludeční potíže, které mohou ovlivnit jak malé dítě, tak dospělého. Její průběh se projevuje mimořádně rychle a silně, což se může změnit během několika minut. Bolestivost je způsobena křečovitým stlačováním hladkého svalstva, které se tímto pohybem snaží uvolnit překážku. Tou může být žlučníkový nebo ledvinový kámen nebo stolice ve vnitřnostech.

Koliková bolest je neuvěřitelně silná bolest, která se vyskytuje v žaludku. Je charakterizována svým silným koncentrovaným a rychlým nástupem, který přichází i u zcela zdravého jedince. Tato bolest je způsobena záchvatovým stahováním hladkého svalstva jednoho z vyprázdněných orgánů, které se za pomoci peristaltiky snaží uvolnit přicházející překážku. Kolika může být navíc doprovázena nevolností a pocením. V případě ovlivnění trávicího traktu lze navíc sledovat přechodný vztah mezi příjmem potravy a nástupem potíží. Kolika může postihnout žaludek, žlučník, ledviny a trávicí trakt.

  • Ledvinová kolika – jedná se o bolest, která se šíří od beder do podbřišku a genitálií. Tuto bolest podněcuje močový kámen, krevní sraženina, nádor či zánět. Kromě bolestí pacient trpí zvracením, nevolností a pocením…
  • Střevní kolika – ta nejčastěji postihuje kojence díky polykání vzduchu. Dítěti ulevíte tak, že mu na bříško dáte teplou plenku a bříško pomalu masírujete. Někdy je potřeba použít rektální rourku.
  • Žlučníková kolika – typicky nastupuje po jezení tučných jídel a dokáže vás trápit až 30 minut. Její vznik je potřeba řešit s doktorem co nejdříve, protože žlučníkové kameny se musí co nejdříve odstranit.
  • Žaludeční kolika – její projevy se liší podle druhu vředů na stěně žaludku a duodena. Podle toho se bolesti objeví buď hodinu nebo dvě a více hodin po požití jídla.

Jak můžete předcházet vzniku koliky?

Kolika 2
Foto: Pixabay

Jak už to u onemocnění většinou bývá, nelze se jim se stoprocentní jistotou vyhnout. Ať je to jakkoli, každý může podpořit své zdraví vyváženým jídelníčkem a dostatečným příjmem tekutin. Na druhou stranu bychom si měli udržovat odstup od sycených slazených nápojů, smažených a příliš mastných jídel, kouření a konzumace alkoholu.

U miminek je nejdůležitější kvalitní péče o kojence, krmení, správná strategie kojení nebo používání antikolikové láhve, přiměřené měnění plných plen a zajištění příjemného prostředí pro dítě. Zvýšená rodičovská pozornost v podobě něžných doteků, nošení, očního kontaktu a hry je také vhodným způsobem, jak předejít kolice.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6134333/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK518962/

Náhledové foto: Pixabay