Když vás trápí smutek, nic nepomůže, i když něco se přece najde

Smutek

Rychlý způsob života si vybírá svou daň a endokrinní systém vyplavuje množství hormonů, které pomáhají tělu přizpůsobit se tlaku. Současně se oslabuje imunitní systém a kardiovaskulární systém, dochází k poruchám spánku, žaludečním potížím, migrénám a dalším potížím. Rčení ve zdravém těle zdravý duch však platí i obráceně – nezdravá duše v nezdravém těle.

Co můžete udělat?

Často a dobře odpočívat a dostatečně pít. Netrávit příliš mnoho času sledováním televize. protože jejím sledováním si odpíráme vlastní prožité minuty a věnujeme příliš mnoho času příběhům, kterých se neúčastníte. To vede k častým depresím. Mnohem lepší je strávit pár minut s opravdovým člověkem.

Pravidelné drobnosti nám mohou pomoci zvládnout naše rozpoložení kupředu – půlhodinová procházka denně, plavání, výlet do přírody… Zařaďte do svého jídelníčku více ořechů pro pevné nervy, které obsahují zdravé omega 3 mastné kyseliny. Skvělý je také celer, mléčné výrobky, uhlovodíky a ryby, kakao, celozrnné pečivo. Vyplatí se ovšem omezit kofein, alkohol a cigarety.

Metoda zastavení

Ve chvíli, kdy se objeví negativní myšlenky (úvahy), řekneme (po procvičení stačí jen pomyslet) STOP a začneme si představovat jinou myšlenku nebo úvahu. Měla by to být myšlenka na okouzlující a uklidňující místo. Náhradní představa by měla být nádherná, silná a intenzivní, nikoli pochybná. Mezidobí mezi myšlenkou, slovem zastavit a náhradní myšlenkou by mělo být co nejkratší.

Klasické nádechy a výdechy

Foto: Pixabay

Nádech může být velkým pomocníkem pro zklidnění, ale výdech tento proces dokončuje. Nádech, výdech… opakujte to alespoň dvanáctkrát. Strategii lze doplnit slovem „klíííííd“. Při nádechu začátek slova trochu prodlužte, cítíte, jak vzduchu proudí do plic. Při výdechu si představujeme, jak se klid šíří kolem nás jako vodní kruhy.

Léčba vodou

Opláchněte si obličej, dejte si koupel nebo sprchu, střídejte studenou a teplou vodu… I to bude mít uvolňující a uklidňující účinek. Do vany s teplou vodou dejte heřmánek, meduňku, hloh, tymián, lípu nebo chmel. Pak už si jen užívejte teplou koupel.

Arteterapie

Foto: Pixabay

Pro někoho může být hudba užitečným pomocníkem na zmírnění nervů. Je jedno, zda je jejím tvůrcem Mozart, Strauss, Nohavica nebo Mirai. Stručně řečeno, pusťte si to, co se vám líbí nejvíce. Podobný dopad může mít knihovna poslední instance – a je jedno zda je to světová beletrie či oblíbená místní díla. Výběr a působení obsahu je opravdu osobní.

Zdroje info: instory.cz, zlin.cz

Náhledové foto: Pixabay